تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک

تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک

برای تولید بطری ها و قطعات پلاستیکی توخالی معمولا نیاز به دو نوع دستگاه دارید که شامل ماشین تزریق پلاستیک و دستگاه بادکن پت می شود. تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک، در فرایند آنها است.

اگر به دنبال راه اندازی خط تولید هستید، بسته به نوع کاربرد و نوع قطعه‌ای که می‌خواهید تولید کنید، چندین فرآیند و دستگاه قالب گیری تزریقی و بادکن وجود دارد که می توانید از آنها برای تولید قطعات پلاستیکی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه استفاده کنید.

خرید این دستگاه ها به تنهایی خط تولید شما را راه‌اندازی نمی کند بلکه شما باید با توجه به نوع محصولی که قصد تولید آن را دارید، مواد اولیه و قالب های پریفرم و پت مناسب را نیز خریداری کنید.

اما قبل از اینکه به تحقیق در مورد قالب‌ها و تولیدکنندگان مختلف بپردازید، بهتر است با تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق آشنا شوید.

 

تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک از لحاظ فرایند

فرآیند بادکن پت از مراحل اولیه دمیدن در شیشه برگرفته شده که برای تولید قطعات توخالی با حجم بالا و یک تکه طراحی شده است. اگر نیاز به ساخت تعداد زیادی بطری در حجم بالا دارید، این دستگاه کاملا برای شما مناسب است.

ماشین بادکن می تواند ظروف توخالی کاملا صاف با دیواره نازک تولید کند و فرایندی بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک از لحاظ فرایند در این است که در ماشین تزریق، پلیمر در دماهای بالا و تحت فشار شدید داخل قالب تزریق می شود تا پس از خنک شدن قالب، لوله های توخالی به نام پریفرم تولید شود.

همچنین بخوانید :  میکسر مواد ، میکسر رنگ Material Mixer , Color Mixer

این پریفرم ها خوراک دستگاه بادکن پت هستند. در این دستگاه، پریفرم گرم شده وارد قالب می شود و هوا با فشار مناسب داخل آن دمیده می شود تا پریفرم باد شده و شکل قالب را به خود بگیرد. پس از خنک سازی، محصول خارج شده همان قطعه مورد نیاز شما خواهد بود.

 

مزایای دستگاه باد کن pet

قیمت دستگاه بادکن پت در مقایسه با ماشین تزریق کمتر است

هزینه تعمیر و نگهداری این ماشین آلات نیز معمولا کمتر است

امکان ساخت قطعات با طراحی های خاص و پیچیده در داخل دستگاه بادکن پت وجود دارد درحالیکه ماشین تزریق پلاستیک فقط می تواند انواع مختلفی از پریفرم را تولید کند.

تفاوت بین قالب دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک، در این است که قالب دستگاه بادکن طراحی متنوع تری نسبت به قالب های پریفرم دارند اما از طرفی طراحی قالب این ماشین آلات نیز نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد.

در ساخت قالب برای دستگاه بادکن پت باید متغیرهایی مانند میزان نازک شدن جداره محصول، نشت هوا، عدم ایجاد نواقص روی محصول تولید محصول با ابعاد دقیق و غیره در نظر گرفته شده و کنترلرهایی نیز برای نظارت بر فاکتورهای مختلف مانند دما و فشار در دستگاه باد کن پت طراحی شود.

کنترل کیفیت بخش مهمی از فرآیند تولید محصول توسط دستگاه بادکن پت است و بسیار مهم است که به دنبال تامین کننده ای باشید که واجد شرایط و معتبر باشد تا همه جنبه های تولید محصول را ارزیابی کرده و خواسته شما را تامین کند.

همچنین بخوانید :  طراحی ماشین تزریق پلاستیک چگونه انجام می شود؟

 

مزایای ماشین تزریق پلاستیک

ماشین تزریق پلاستیک برای سفارش‌های با حجم بالا و تولید انبوه در پروژه‌هایی که به هزاران یا حتی میلیون‌ها قطعه مشابه نیاز دارند، ایده‌آل است. قالب های تزریق باید با دقت بالایی ساخته شوند و سرعت تزریق مواد کاملاً کنترل شود. با دستگاه قالب گیری تزریقی، می توان یک قطعه کامل و دقیق را که می تواند در دستگاه بادکن به محصول نهایی تبدیل شود، ساخت.

معمولا برای اطمینان از کیفیت پریفرم تولید شده توسط ماشین تزریق پلاستیک، کنترل کیفیت قطعات تولیدی از لحاظ استحکام، صحت رنگ و عاری بودن هرگونه عیب مانند فلاش یا تاب برداشتن به طور منظم بررسی می شود.

تفاوت قیمت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک به علت پیچیده تر بودن فرایند آن است که موجب می شود دستگاه تزریق معمولاً گرانتر از دستگاه بادکن باشد.

در ماشین تزریق پلاستیک از ابزار دقیق و بسیار مهندسی شده با قالب های دارای چند حفره استفاده می شود و پردازش دقیق و کارآمد برای حجم زیادی از قطعات کوچک نیز امکان پذیر است.

انعطاف پذیری در امکان تغییر نوع ماده اولیه یا رنگ پریفرم تولیدی از یک طرف و استفاده بهینه از مواد اولیه و نرخ ضایعات پایین از طرف دیگر این ماشین آلات را در فرایند تولید بسیاری از محصولات پلاستیکی توخالی محبوب کرده است.

 

تفاوت بین دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک از لحاظ محصول تولیدی

همانطور که گفتیم از ماشین تزریق پلاستیک فقط برای تولید پریفرم استفاده می شود در حالیکه این پریفرم ها می توانند ابعاد و ضخامت های مختلفی داشته باشند که پس از ورود به دستگاه بادکن پت به محصولات متنوعی تبدیل می شوند.

همچنین بخوانید :  قيمت خرید ماشین تزريق پريفرم بطري پت  

نمونه‌هایی از قطعات و محصولاتی که با استفاده از دستگاه بادکن pet می توان تولید کرد عبارتند از: بطری‌های آب معدنی، بطری نگهداری شامپو و سایر بطری‌های کوچک، قطعات توخالی خودرو، ادویه پاش، آب پاش یا هر نوع قطعه توخالی دیگر.

 

خرید انواع دستگاه بادکن پت و ماشین تزریق پلاستیک

اگر برای خرید انواع دستگاه بادکن پت یا ماشین تزریق پلاستیک نیاز به راهنمایی بیشتری دارید با ما در تماس باشید.

 

https://www.rodongroup.com/blog/blow-molding-vs.-injection-molding-whats-the-difference

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *