ماشین-تزریق-پریفرم-ربات-دار-دمارک

ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک (Demark Preform injection machine with robot)

 آیا این سوال برای شما هم پیش آمده که قالب گیری تزریقی چیست. قالب تزریقی  یک فرآیند تولیدی است که اغلب به منظور ساخت و تولید اقلامی از جمله زیورآلات پلاستیکی و اسباب‌ بازی گرفته تا قطعات بدنه خودرو، قاب‌های تلفن همراه، بطری‌های آب و ظروفی که مورد استفاده قرار می‌گیرد به کار می روند. معمولا بیشتر  قطعات پلاستیکی که ما در زندگی روزانه خود  آنها را مورد استفاده قرار می‌دهیم از طریق قالب گیری تزریقی تولید می شوند و ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک (Demark Preform injection machine with robot) یکی از همین دستگاه های پیشرفته است.

این فرآیند، یک فرآیند سریع برای تولید مقدار زیادی از قطعات پلاستیکی یکسان می‌باشد که دارای انعطاف‌پذیری زیادی در شکل و اندازه  است و با استفاده از قالب‌گیری تزریقی به وجود می‌آید. قالب گیری تزریقی معمولا به طور مداوم مرزهای طراحی در پلاستیک را توسعه داده و به خاطر آزادی طراحی و وزن سبکی که دارد جایگزین‌ بسیاری از مواد سنتی شده است.

 

دستگاه تزریق چگونه کار می کند؟

دستگاه تزریق مانند ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک (Demark Preform injection machine with robot) دارای سه بخش اصلی است که عبارتند از:

– قیف تغذیه،

– پیچ و

– بشکه گرم شده.

به وسیله ی یک قیف  گرانول های پلاستیکی این قطعه  به بشکه گرم شده وارد می‌شوند. پلاستیکی که در قیف قرار دارد اغلب به صورت پودر یا دانه‌ای می‌باشد،  بعضي از رزین‌ها، مثل لاستیک سیلیکونی، امکان دارد که مایع شوند و امکان دارد مستلزم گرمایش نباشند. بعد ازآن این ماده با بکارگیری عملیات اصطکاکی یک پیچ رفت و برگشتی با نوارهای گرمکن ذوب خواهند شد.

همچنین بخوانید :  ماشین تزریق پلاستیک چگونه کار می کند؟

سپس پلاستیک مذاب به وسیله نازل و داخل حفره قالب تزریق می شوند – این امر امکان دارد که  آسان به نظر بیاید، ولی دستگاه های قالب گیری تزریقی، مانند ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک (Demark Preform injection machine with robot) در حقیقت با فرآیند بسیار پیچیده ای انجام می شوند که مستلزم عملیات زیادی می‌باشد.

زمانی که مواد در حفره قالب خنک شدند و  شکل حفره جامد را به خود گرفتند، قطعه سخت می‌شود و صفحه متحرکی که قالب روی آن نصب گردیده است باز می شود و با استفاده از پین های اجکتور قطعه به بیرون منتقل می‌شود.

دستگاه قالب‌گیری تزریقی دارای اندازه هایی از 5 تن است و نیروی گیره تا بیش از 6000 تن می باشد.

هر چه تناژ افزایش یابد، باید دستگاه بزرگ ‌تر باشد. در حقیقت ماشین های قالب گیری تزریقی بر اساس تناژ یا به صورت دقیق تر نیروی گیره یا فشار طبقه بندی  می شوند.

مثلا، ماشینی که توانایی تحمل 110 تن فشار گیره را دارد، 110 تن می‌باشد. این فشار موجب می شود که قالب در زمان فرآیند تزریق بسته باشد. فشار بسیار کم یا زیاد موجب ایجاد مشکلاتی در کیفیت قطعه می‌شود و همینطور باعث چشمک زدن در جایی که مواد اضافی روی لبه قطعه قرار دارند می شود.

ویسکوزیته پلاستیک مورد استفاده همچنین تحت تأثیر فشار گرفته می‌شوند MFI یا Melt Flow Index  معیاری از مواد مذاب پلیمرهای ترموپلاستیک به منظور آسانی جریان است.

هر میزان MFI بزرگتر باشد، تناژی که احتیاج است  بیشتر  می‌شود . مثلا، تصور کنید که شما یک قالب 4 حفره ای دارید و هر بخش یک مربع با سایز 5 اینچ در 5 اینچ در 0.2 اینچ دارد.

همچنین بخوانید :  دستگاه تولید پت چگونه کار می کند؟

قبل از هر کار می‌بایست مساحت پیش بینی شده قطعه را حساب کنید. با این قالب، محاسبه 5 اینچ 5 اینچ = 25 اینچ مربع x 4 حفره = 100 اینچ مربع مساحت پیش بینی شده خواهد شد.

محاسبه مساحت پیش بینی شده مورد نیاز است، چون  متغیر اصلی بر تناژ گیره تأثیر می گذارد و از آنجایی که پلی پروپیلن 10 MFI را مورد استفاده قرار می‌دهیم ، بنابراین حداقل 2.5 تن در هر اینچ مربع پیش بینی شده مصرف می کنیم.

در نتیجه برای این قالب، 100 اینچ مربع مساحت پیش بینی شده احتیاج به یک دستگاه تزریق به اندازه حداقل 250 تن داریم .

یکی از عوامل  دیگر برای اندازه گیری صحیح دستگاه اندازه شات و ابعاد قالب می‌باشد.

کار اصلی واحد گیره بستن و باز کردن قالب است و همین طور  قطعات را به بیرون می‌ریزد. دو مدل رایج گیره ها، گیره های ضامن و گیره های هیدرولیک می‌باشند.

گیره های ضامن به وسیله سیلندرهای هیدرولیک عبور می کنند. این گیره ها توسط اتصالات مکانیکی به منظور تولید نیروی بیشتر نسبت به سیلندر هیدرولیکی هم اندازه که از اتصال مستقیم بهره می‌برند به کار می روند.

 

توصیف ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک (Demark Preform injection machine with robot)

طراحی سیستم سروو هیدرولیک کاملاً جدید

*  کل سیستم هیدرولیک توسط سروو موتور هدایت می شود.

* کاهش زمان چرخه با طراحی هماهنگ: ذوب PET به طور همزمان در حالی که سایر حرکات ادامه دارند.

* مجموعه مخزن نیتروژن با فیلتر فشار بالا

* تزریق، حرکت قالب و بیرون ریختن همه توسط سیلندر سروو Rexroth کنترل می شود.

همچنین بخوانید :  عملکرد ماشین تزریق پریفرم برای سبد میوه چگونه است؟

* مجهز به سیستم فیلتر و خنک کننده جداگانه ای برای روغن دارد که دقت آن می تواند به 20 میلی متر برسد.

 

مزایای سروو موتور ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک (Demark Preform injection machine with robot)

برخی مزایای ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک عبارتند از:

الف. مصرف کم

هنگامی که دستگاه خنک می شود یا بدون حرکت است، سرعت سروو کمتر از 10 دور در دقیقه می شود و مصرف انرژی تقریباً 0 است، در حالی که سرعت موتور الکتریکی معمولی حدود 1500 دور در دقیقه است. نقطه خروجی روغن سروو هیدرولیک به طور مستقیم به شیری متصل می شود که حرکت را برای صرفه جویی در انرژی کنترل می کند.

ب. دقت

سنسور فشار باعث می شود که دقت سیستم سروو هیدرولیک به 0.1bar برسد.

 

ج. واکنش سریع

فقط 0.12 ثانیه طول می کشد تا فشار و سرعت به حداکثر خروجی برسد.

 

دستگاه دمارک Demark با استفاده از راه حل کنترل سیستم تزریق BECKOFF مبتنی بر رایانه شخصی جدید خود، می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

– زمان چرخه پایدار و سریع

– زمان اجرای سریع

-دارای کامپیوتری با کارایی بالا و قابلیت I/O سریع

– قابلیت خود تنظیم و سازگاری با خود.

– به کارگیری استراتژی کنترل سطح بالا برای کاهش مصرف انرژی

بنابراین با توجه به توصیفات ارائه شده از برند دمارک، خرید ماشین تزریق پریفرم ربات دار دمارک تضمن کننده کیفیت و کاری مورد نیاز برای اهداف شماست. برای مشاهده سایر سیستم های تزریق مورد استفاده در صنعت می توانید به صفحه “سیستم تزریق” مراجعه کنید.

 

منابع:

https://demark-pet.com/

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *