حوادث و قیمت ماشین تزریق پلاستیک دست دوم

حوادث، عیوب و نواقص محصولات تولید شده توسط ماشین تزریق پلاستیک

قالب گیری تزریقی یک روش تولید کارآمد است که با استفاده از آن، حجم بالایی از قطعات یکسان تولید می شود. با این حال، برای تسلط بر آن به تخصص فنی بالایی نیز نیاز دارید تا از حوادث ماشین تزریق پلاستیک جلوگیری نمایید.

با وجود متغیرهای مختلف بسیار زیاد، حوادث کوچک و به ظاهر جزئی در مراحل اولیه تولید محصول می تواند منجر به مشکلات بزرگ شود – و حتی یکپارچگی محصول را به خطر بیندازد.

نقص ها می توانند سرعت و کارایی تمام فرآیند تولید محصول را کاهش دهند و در صورت عدم کنترل ممکن است موجب کاهش طول عمر محصول شوند.

مشکلات و عیوب قالب تزریق می تواند به دلایل مختلفی از جمله طراحی ضعیف، حوادث حین فرآیند تولید، عدم کنترل کیفیت و موارد دیگر ایجاد شود.

اتخاذ یک رویکرد پیشگیرانه برای کاهش ریسک در طول فرآیند تولید محصول بسیار مهم است تا احتمال ایجاد نقص در محصول به علت بروز حوادث ماشین تزریق پلاستیک کاهش یابد.

در ادامه چند نمونه از رایج‌ترین نقص‌هایی که ممکن است در اثر حوادث ماشین تزریق پلاستیک رخ دهد آورده شده است.

 

 لایه لایه شدن سطح محصول

لایه لایه شدن چیست؟ لایه لایه شدن وضعیتی است که باعث می شود سطح یک قطعه به صورت لایه های نازک از هم جدا شود. این لایه‌ها که مانند پوشش‌هایی هستند که می‌توان آنها را از هم جدا کرد، به دلیل وجود آلاینده‌هایی در مواد ایجاد می‌شوند که با پلاستیک پیوند نمی‌خورند و حفره های موضعی ایجاد می‌کنند.

برای جلوگیری از ایجاد حوادث بازگشت ناپذیری نظیر لایه لایه شدن محصول، تیم کنترل باید دمای قالب را افزایش داده و مکانیزم بیرون آوردن محصول از قالب را طوری تنظیم کنند که کمتر به عوامل آزاد کننده قالب وابسته باشد. خنک سازی مناسب پلاستیک قبل از خروج از قالب نیز می تواند کمک کننده باشد.

همچنین بخوانید :  خرید از نمایندگی فروش دستگاه تزریق پلاستیک چه مزایایی دارد؟

شات ناقص ماشین تزریق پلاستیک

شات ناقص ماشین تزریق پلاستیک

“شات ناقص” به حوادث رایجی در ماشین تزریق پلاستیک اشاره دارد که در آن رزین به طور کامل حفره قالب را پر نمی کند و در نتیجه قطعات ناقص و غیرقابل استفاده تولید می شود.

چه چیزی باعث ایجاد شات ناقص در قالب گیری تزریقی می شود؟

به طور معمول، شات ناقص در نتیجه ورود جریان محدود به قالب ایجاد می شود که می تواند ناشی از باریک شدن یا مسدود شدن ورودی جریان مذاب به داخل قالب، یا فشار تزریق ناکافی باشد.

ویسکوزیته مواد و دمای قالب نیز در این امر نقش دارد.

افزایش دمای قالب و قرار دادن هواکش اضافی در طراحی قالب، به هوای اضافی، اجازه خروج مناسب داده و می تواند به جلوگیری از وقوع حوادثی نظیر شات های ناقص در ماشین تزریق پلاستیک کمک کند.

 

حوادث تاب برداشتن ماشین تزریق پلاستیک

تاب برداشتن محصول از حوادث دستگاه تزریق پلاستیک

تاب برداشتن قالب تزریقی به پیچش یا خمیدگی ناخواسته ناشی از انقباض داخلی در طول فرآیند خنک‌سازی اشاره دارد. حوادث تاب برداشتن در قالب‌گیری تزریقی عموماً نتیجه خنک‌سازی غیریکنواخت یا ناسازگاری قالب است که باعث ایجاد تنش در ماده می‌شود.

 

 

برای جلوگیری از حوادث تاب خوردگی در قالب گیری تزریقی، باید به قطعات، زمان کافی برای خنک شدن – و با سرعت کافی – داد تا از ایجاد تنش های داخلی و آسیب رساندن به محصول تولیدی جلوگیری شود.

 

جتینگ

جتینگ از حوادث رایج ماشین تزریق پلاستیک

جتینگ از دیگر حوادث رایج در فرایند قالب گیری تزریقی است که ناشی از فرآیند انجماد ناهموار است. جتینگ زمانی اتفاق می افتد که الگوهای جریان با اعوجاج پراکنده روی محصول قابل مشاهده باشد که استحکام قطعه را کاهش می دهد.

همچنین بخوانید :  سود تولید بطری پت چقدر است؟

 

کاهش فشار تزریق اغلب بهترین راه برای اطمینان از پر شدن تدریجی و جلوگیری از ایجاد جتینگ است البته افزایش دمای قالب و رزین نیز می تواند به جلوگیری از ایجاد جتینگ کمک کند. قرار دادن گیت تزریق به گونه ای که جریان مواد از کوتاه ترین محور قالب عبور کند، یکی دیگر از روش های موثر برای به حداقل رساندن حوادث جتینگ در ماشین تزریق پلاستیک است.

 

از حوادث ماشین تزریق پلاستیک و ایجاد نقص در قالب گیری تزریقی جلوگیری کنید

قالب‌گیری تزریقی می‌تواند یک روش تولید بسیار کارآمد برای تولید قطعات پلاستیکی با قابلیت تکرار بالا باشد، اما مانند بسیاری از فرآیندها، تولید قطعات نهایی با کیفیت بالا نیاز به سطح بالایی از توجه به جزئیات و یک رویکرد فعالانه برای مدیریت ریسک دارد.

همه افرادی که در فرآیند توسعه محصول دخیل هستند – از مراحل طراحی اولیه قالب پت گرفته تا کنترل کیفیت – باید سعی و کوشش خود را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که محصولات با بالاترین استانداردهای کیفیت مطابقت دارند و از حوادث رایج ماشین تزریق پلاستیک اجتناب شود.

خرید قالب پریفرم از برندهای معتبر که طراحی ان را طبق استانداردهای کیفیت جهانی انجام می دهند و همچنین استفاده از ماشین آلات تزریق پلاستیک باکیفیت که در ساخت آنها از قطعات و متریال استاندارد استفاده شده باشد، در کاهش این حوادث تاثیر بسزایی دارد.

اگر به دنبال خرید دستگاه های تولید محصولات پلاستیکی و بطری های آب معدنی با کیفیت بسیار بالا از برندهای معتبر هستید، با کارشناسان هولدینگ سورین تماس بگیرید.

همچنین بخوانید :  طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت +قیمت

 

 

https://www.fastradius.com/resources/injection-molding-defects/

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *