قالب گیری پریفرم

قالب گیری پریفرم در کدام صنایع کاربرد دارد؟

قالب گیری پریفرم فرایندی است که طی آن پریفرم به عنوان محصول واسطه برای تولید بطری ها یا ظروف  PET ساخته می شود،  PET  نام مخفف ماده پلیمری پلی اتیلن ترفتالات است که پریفرم از آن تولید می شود.

محصول تولید شده از طریق فرآیند قالب گیری پریفرم در ماشین تزریق پلاستیک، دارای ابعاد بسیار دقیق و ضخامت مناسب است که جهت تولید محصول نهایی که معمولا بطری های پت است، به کار می رود.

PET مذاب که در قالب تزریق می شود، طی فرایند قالب گیری پریفرم به پریفرم تبدیل می شود سپس با قرار گرفتن در معرض یک مرحله دمیدن در دستگاه بادکن پت، شکل دلخواه را به خود می گیرد.

از قالب گیری پریفرم عمدتاً برای تولید بطری ها و ظروف نوشیدنی، مواد شوینده یا هر نوع مایع دیگری استفاده می شود.

مزایای استفاده از قالب گیری پریفرم

یکی از مزایای قالب گیری پریفرم های PET انعطاف پذیری زیاد آنها از نظر طراحی است، زیرا محصولات بسیار متفاوتی را می توان از طریق همین فرآیند ایجاد کرد. بسته به نیاز مشتری، می توان وزن، حجم، رنگ، شکل یا گردن بطری را تغییر داد.

از پریفرم های PET می توان برای تولید ظروف بسته بندی یا بطری های آب معدنی، آب میوه، نوشابه، نوشابه های گازدار، روغن های خوراکی، داروها، ترشیجات، مربا و سایر محصولات خوراکی استفاده کرد.

سیستم قالب گیری پریفرم

دو نوع سیستم در قالب گیری تزریقی پریفرم قابل استفاده است که عبارتند از:

 

سیستم تک مرحله ای یا یکپارچه

فرآیندهای تزریق و دمیدن در یک دستگاه ادغام شده اند. پریفرم تولید شده در قالب در حالی که هنوز داغ، دمیده می شود تا محصول نهایی تولید شود، این روش برای خطوط تولید کوچک و متوسط ​​مناسب است.

همچنین بخوانید :  با خرید ماشین تزریق IML چه محصولاتی می توان تولید کرد؟

 

سیستم دو مرحله ای

در این روش از دو دستگاه مجزا استفاده می شود، یکی ماشین تزریق پلاستیک برای تولید پریفرم از طریق فرایند قالب گیری و دیگری دستگاه بادکن پت برای دمیدن و گرم کردن مجدد پریفرم ها و ساخت محصول نهایی. این روش برای تولید محصول در مقیاس متوسط ​​و بزرگ مناسب است.

 

به طور کلی فرایند قالب گیری تزریقی شامل مراحل زیر می شود:

ورود رزین یا گرانول پت به ماشین تزریق پلاستیک

پلاستیک سازی PET

تزریق ماده مذاب به قالب گیری پریفرم

گرم کردن پریفرم

دمیدن در پریفرم تولید شده

خنک سازی و خروج محصول نهایی

 

کاربرد قالب گیری پریفرم

در بسیاری از شرکت های تولید نوشیدنی و آب معدنی از بطری های PET به جای بطری های شیشه ای استفاده می شود.

PET  پلیمری شفاف و سبک است که در بطری ها و ظروف پلاستیکی برای بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها، محصولات بهداشتی و بسیاری از محصولات خوراکی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تولید بطری پت از فرایند قالب گیری تزریقی استفاده می شود.

پت نیز مانند شیشه، کاملا بهداشتی، مستحکم و مقاوم در برابر حمله میکروارگانیسم ها است. از طرفی با غذاها یا نوشیدنی ها واکنش نشان نمی دهد و از نظر بیولوژیکی تجزیه نمی شود.

ایمنی آن برای استفاده در بسته بندی غذا و نوشیدنی در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. اما برخلاف شیشه، بسیار سبک وزن است، که حمل و نقل آن را ساده تر و کم هزینه تر می کند.

از طرفی، بطری پت تولید شده از طریق قالب گیری تزریقی پریفرم اصلا نمی شکند و به همین دلیل است که برای بسته بندی بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها نسبت به شیشه ترجیح داده می شود.

همچنین بخوانید :  مراحل طراحی ماشین آلات صنعتی

 

 

آیا می توان از بطری های PET را دوباره استفاده کرد؟

بله. بطری های PET هم برای یک بار استفاده و هم برای استفاده مکرر توسط FDA و دیگر آژانس های ایمنی بهداشت جهانی بدون ضرر تشخیص داده شده اند.

این تصور رایج که پر کردن مجدد یا استفاده مجدد از بطری PET به نحوی باعث تخریب بطری یا انتشار مواد مضر می شود، کاملا اشتباه است.

پت  ماده ای پایدار و بی اثر است که با استفاده مکرر از نظر بیولوژیکی یا شیمیایی تجزیه نمی شود و در برابر حمله میکروارگانیسم ها مقاوم است.

بسیاری از سازمان های استاندارد بطری‌های PET تولید شده از طریق فرایند قالب گیری تزریقی پریفرم را آزمایش کرده‌اند و هیچ ماده مضری در بطری‌های PET جدید یا بطری هایی که مورد استفاده مجدد قرار گرفته اند، پیدا نکرده‌اند.

 

آیا ظروف PET تولید شده در فرایند قالب گیری تزریقی برای بسته بندی خوراکی و نوشیدنی ها بی‌خطر هستند؟

ظروف پلاستیکی PET که از پلی اتیلن ترفتالات طی فرایند قالب گیری تزریقی پت تولید می شوند، کاملا بی خطر هستند.

پت  یک ماده بیولوژیکی خنثی است که با غذاها یا نوشیدنی ها واکنش نشان نمی دهد و در برابر حمله میکروارگانیسم ها نیز از خود مقاومت نشان می دهد.

از آنجاییکه این ماده به طور کامل توسط FDA، سازمان بهداشت کانادا، سازمان ایمنی غذای اروپا و سایر آژانس های ایمنی و استاندارد در رده مواد ایمن در تماس با غذاها و نوشیدنی ها بررسی و تایید شده است، می توان کاملا به بی خطر بودن آن اطمینان کرد.

همچنین بخوانید :  برای ساخت بطری پت رنگی از چه دستگاهی استفاده می شود؟

 

از کجا قالب مناسب برای فرایند قالب گیری پریفرم بخرم؟

برای خرید باکیفیت ترین قالب پت مناسب برای استفاده در فرایند قالب گیری تزریقی پریفرم می توانید با کارشناسان هولدینگ سورین تماس بگیرید.

 

http://www.petresin.org/faq.asp

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *