چیلر

چیلر Chiller چیست و چگونه کار می کند؟

چیلر (دستگاه گردش آب خنک کننده) یک اصطلاح کلی برای دستگاهی است که با به گردش درآوردن مایعی مانند آب یا محیط گرمایی به عنوان مایع خنک کننده که دمای آن توسط چرخه مبرد تنظیم می شود عمل کرده و دما را کنترل می کند.

علاوه بر حفظ دمای دستگاه های مختلف صنعتی و ابزارآلات آزمایشگاهی، تجهیزات و دستگاه ها در سطح ثابت، برای تهویه مطبوع ساختمان ها و کارخانجات نیز کاربرد دارد.

از این دستگاه به عنوان “چیلر” یاد می شود زیرا اغلب برای خنک کردن استفاده می شود.

Chiller می تواند در حین گردش آب در یک دستگاه خنک کننده، آب سرد را به طور مداوم تامین کند و به عنوان وسیله ای مناسب برای خنک کردن قطعات مولد گرما و تجهیزات تهویه مطبوع مانند دستگاه های پردازش لیزری و دستگاه های گرمایش فرکانس بالا در دمای ثابت استفاده شود.

چیلر مشکلات سرمایشی مختلف را حل می کند و می تواند هزینه های جاری را در عین بهبود بهره وری انرژی کاهش دهد.

 

تفاوت Chiller و فریزر

نقش چیلر عمدتا خنک کننده است، اما فریزر نیز عملکرد مشابهی دارد. تفاوت بین چیلر و فریزر بسیار مبهم است و درک برخی از قطعات ممکن است دشوار باشد.

با این حال، همانطور که از نام های مختلف آن می توانید متوجه شوید، به طور دقیق، آنها دستگاه های مختلفی هستند، بنابراین، ما در اینجا برخی تفاوت های بین چیلر و فریزر را توضیح خواهیم داد.

 

شباهت بین چیلر Chiller و فریزر

می توانید چیلر و فریزر را تقریباً یکسان در نظر بگیرید. از آنجایی که هر دو برای خنک کردن اجسام مورد نظر خود استفاده می شوند، هر دو دارای ظرفیت خنک کننده هستند.

همچنین بخوانید :  چرا از آلومینیوم در ماشین تولید قوطی فلزی سه تکه Speed Three Pieces Metal Can Making Machine استفاده می شود؟

شباهت اساسی چیلر و فریزر در خنک کردن جسم مورد نظر و کاهش دما است، بنابراین تفاوت کمی از این نظر بین آنها وجود دارد. تشخیص تفاوت بین Chiller و فریزر سخت است و به راحتی می توان آنها را با هم اشتباه گرفت زیرا اصول هر دو تقریباً یکسان است.

با این حال، حتی اگر اصول تقریبا یکسان باشد، چندین تفاوت در مکانیسم های خنک کننده دیده می شود.

به عبارت دیگر، اگر بتوانید مکانیسم ها را درک کنید، می توانید تفاوت های بین چیلر و فریزر را ببینید. بیایید نگاهی دقیق به مکانیسم های بین چیلر و فریزر بیندازیم.

 

تفاوت بین مکانیسم های Chiller و فریزر

ابتدا اجازه دهید نگاهی به مکانیسم چیلر بیندازیم. روش کار چیلر به این صورت است که مایعی به عنوان خنک کننده که در داخل چیلر در گردش است جسم مورد نظر را خنک می کند.

برای تولید مایع خنک کننده از مایعات مختلفی از جمله آب استفاده می شود اما در هر صورت این خنک کننده حرارت را از جسم خارج کرده و آن را خنک می کند. مایع خنک کننده در داخل چیلر می چرخد ​​و از بین بردن گرمای یک جسم نیز به این معنی است که دمای مایع خنک کننده افزایش می یابد.

برای استفاده مجدد از چیلر، باید دوباره دما را کاهش دهید، بنابراین در اینجا از آب یا هوا استفاده می شود.

دمای مایع خنک کننده با استفاده از آب یا هوای وارد شده از خارج کاهش می یابد. با این کار اجازه خنک شدن مداوم جسم مورد نظر را می دهد.

همچنین بخوانید :  انواع قطعات یدکی خطوط کرونس

از طرفی در فریزر، خنک سازی با ایجاد هوای سرد با تبادل گرما بین مبرد و هوا انجام می شود.

هوای سرد توسط مبرد بدون استفاده از مایعاتی مانند سیالات در گردش ایجاد می شود.

به این ترتیب، با وجود اینکه هر دو وسیله ای برای خنک کننده هستند، مکانیسم ها متفاوت است. اگر بتوانید تفاوت بین این مکانیسم ها را به خاطر بسپارید، تشخیص تفاوت بین Chiller و فریزر آسان تر خواهد شد.

هم Chiller و هم فریزر از کمپرسور استفاده می کنند. گاز را می توان توسط کمپرسور فشرده و منتشر کرد.

از نظر تفاوت آنها، در مورد چیلر، به طور کلی، تمام تجهیزات به جز خازن، در یک بسته بندی واحد از جمله کمپرسور قرار می گیرند. این ویژگی منحصر به فرد چیلر است.

کاربرد چیلر Chiller  در صنعت

در مصارف صنعتی، ماشین آلات منبع حرارت دارای کارایی بالا و بسیار دقیقی می باشند که می توانند مقدار زیادی آب را در دمای آب ثابت تامین کنند.

سرمایش مورد نیاز برای فرآیند تولید، مانند کاهش تولید گرما در ماشین‌های تولید و فرآوری، محصولات خنک ‌کننده و تنظیم دمای آب مورد نیاز برای تولید، به عنوان خنک‌ کننده فرآیند در نظر گرفته می‌شود و این امر به ویژه برای کارخانه‌هایی که آب سرد و کمی تولید می‌کنند استفاده می‌ شود.

هدف از خنک سازی تجهیزات، کاهش تولید گرما به دلیل عملکرد تجهیزات پردازش و جلوگیری از نقص عملکرد و کاهش دقت پردازش است و برای طیف گسترده ای از کاربردها مانند خنک سازی تجهیزات تولید نیمه هادی، و تجهیزات پزشکی مانند CT و MRI استفاده می شود.

همچنین بخوانید :  بهترین فروشنده  ماشین تزریق پلاستیک ایران

شرکت سورین ارائه دهنده انواع ماشین آلات صنعتی و چیلر می باشد. برای کسب اطلاعات در مورد دیگر تجهیزات مورد استفاده در صنایع مقاله دستگاه خشک کن را مطالعه کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *