ماشین اکستروژن بادی

اکستروژن بادی DEMARK Extrusion Blowing Machine

ماشین اکستروژن بادی دمارک (DEMARK Extrusion Blowing Machine) ساده ترین نوع قالب گیری دمشی است. یک لوله داغ از مواد پلاستیکی، به نام پاریسون، از یک اکسترودر وارد می‌شود و در یک قالب خنک ‌شده با آب قرار می ‌گیرد. پس از بسته شدن قالب ها، هوا از مجرای بالایی یا گردن ظرف تزریق می شود. درست مثل اینکه یک نفر در حال منفجر کردن یک بالن است.

در واقع ماشین اکستروژن بادی با استفاده از تکنیک اکسترود مواد را از طریق قالب بیرون می کشد تا اشکال مختلفی ایجاد کند به اصطلاح فرایند اکستروژن صورت می گیرد. از این روش برای تشکیل اشکال دو بعدی استفاده می شود.

 

نمونه هایی از اکستروژن چیست؟

نمونه‌های روزمره اکستروژن زمانی که خمیر دندان از لوله فشرده می‌شود، آیسینگ از کیسه آیسینگ بیرون رانده می‌شود و شکل‌های «متفاوتی» ساخته می‌شود، دیده می‌شود.

ترموپلاستیک ها وقتی گرم می شوند انعطاف پذیر هستند اما پس از سرد شدن شکل سفت و سختی به خود می گیرند. شاید رایج ترین پلاستیک اکسترود شده PVC باشد. که لتدا گرم و نرم شده و سپس خنک شده، سفت می شود و به شکل دلخواه در می آید.

معایب اکستروژن چیست؟

برخی رایج ترین معایب اکستروژن عبارتند از:

 • تنوع در اندازه محصول تولید شده
 • محدودیت های محصول به دلیل اینکه تنها یک نوع محصول می تواند در یک مقطع زمانی به دست آید.
 • راه اندازی اولیه با هزینه اولیه بالا

فرایند اکستروژن در ماشین اکستروژن بادی دمارک (DEMARK Extrusion Blowing Machine)

اکستروژن فرآیندی است که برای ایجاد اشیایی با سطح مقطع ثابت با فشار دادن مواد از طریق یک قالب با سطح مقطع مورد نظر استفاده می شود. … مواد معمولاً اکسترود شده عبارتند از:

 • فلزات،
 • پلیمرها،
 • سرامیک ها،
 • بتن،
 • خاک رس مدل سازی و مواد غذایی
همچنین بخوانید :  کاربرد قالب گیری تزریقی در ساخت قالب قطعات خودروCar parts Plastic Mold

 

مزایای اکستروژن چیست؟

فرآیند اکستروژن در تولید اشکال پیوسته در طول های مختلف سریع و کارآمد است. با اکستروژن محصولات را می توان در حجم زیاد تولید کرد و ضایعات آن را به حداقل رساند. اشکال پیچیده را می توان با ضخامت ها، بافت ها، رنگ های مختلف و غیره تولید کرد.

انواع  مختلف ماشین اکستروژن بادی (DEMARK Extrusion Blowing Machine) چیست؟

اکستروژن یک فرآیند تولیدی است که شامل فشار دادن فلز پایه از طریق یک قالب پیش‌شکل برای ایجاد اجسام با شکل و مشخصات خاص است. انواع مختلفی از فرآیندهای اکستروژن وجود دارد، با این حال، برخی از انواع اکستروزن شامل نوع سرد، گرم، اصطکاک و میکرو می شود.

اکستروژن به طور کلی به چهار نوع طبقه بندی می شود. آنها عبارتند از:

 • اکستروژن مستقیم،
 • اکستروژن غیر مستقیم،
 • اکستروژن ضربه ای و
 • اکستروژن هیدرواستاتیک.

 

در فرآیند اکستروژن، بیلت در یک ظرف قرار می گیرد و با استفاده از یک قوچ و بلوک ساختگی از طریق دهانه قالب رانده می شود. رم و بیلت هر دو حرکت می کنند.

ماشین اکستروژن بادی

تولید در ماشین اکستروژن بادی به چه شکل است؟

اکستروژن یک فرآیند تولید است که با فشار دادن مواد بیلت از طریق قالب، پروفیل هایی با سطح مقطع ثابت تولید می کند. فلزات و آلیاژها، پلیمرها و پلاستیک ها، سرامیک ها، بتن و محصولات غذایی موادی هستند که عموماً اکسترود می شوند.

 

انواع ماشین اکستروژن بادی (DEMARK Extrusion Blowing Machine)

ماشین اکستروژن بادی در انواع مختلفی تولید می شود که عبارتند از:

 • ماشین های اکستروژن فلزی
 • ماشین های اکستروژن گرم
 • پرس اکستروژن آلومینیوم
 • دستگاه اکسترود بتن
 • اکسترودر دو پیچ مخروطی
 • ماشین های اکسترود پلاستیک
همچنین بخوانید :  مراحل تولید کاغذ از سنگ آهک در ماشین تولید کاغذ سنگی

 

کدام محصولات با ماشین اکستروژن بادی بهتر ساخته می شوند؟

اکستروژن در تولید اشکال مقطع بلند ارجح است. برف پاک کن ها و تیغه های آبگیر شیشه جلو، ناودان های پلاستیکی باران، و تزئینات خودرو، همگی شکل های اکسترود شده هستند. سایدینگ وینیل نیز از این فرآیند ساخته شده است و در بیش از نیمی از ساخت خانه های جدید یافت می شود.

 

مواد اکسترود شده چیست؟

اکستروژن فرآیندی است که در آن یک ماده با اعمال نیرویی تحت تغییر شکل پلاستیک قرار می‌ گیرد که باعث می‌شود آن ماده از طریق یک روزنه وارد شود. این ماده مشخصات سطح مقطع قالب را می پذیرد و اگر ماده دارای خواص مناسب باشد، آن شکل در اکسترود نهایی باقی می ماند.

 

چرا هنگامی که ماشین اکستروژن بادی (DEMARK Extrusion Blowing Machine) در حالت تمام اتوماتیک کار می کند، دمای بشکه از مقدار تنظیم شده بیشتر می شود؟

دمای هر بخش از ماشین قالب گیری اکستروژن بادی باید در حین اکستروژن به طور دقیق کنترل شود. گرما از مولفه گرمایش و برش داخلی حاصل می شود. بنابراین، باید بررسی کنید که آیا فن شکسته است یا پیچ برای مواد پلاستیکی انتخابی شما مناسب نیست. در این صورت باید مواد یا پیچ را تعویض کنید.

اگرنمی توانید مشکل را حل کنید، می‌توانید این مشکل را با کارشناسان سایت سورین مطرح کنید تا در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ دهند.

منبع

https://www.quora.com/How-do-I-install-the-mold-for-the-extrusion-blow-molding-machine

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *