قالب گیری تزریقی ساخت قطعات پلاستیکی خودرو

کاربرد قالب گیری تزریقی در ساخت قالب قطعات خودروCar parts Plastic Mold

ساخت قالب قطعات خودرو یکی از متداول ترین فرآیندهای تولید قطعات پلاستیکی خودرو است. دستگاه های ساخت قالب قطعات خودرو Car parts Plastic Mold راه حل مناسبی برای تولید انبوه قطعات خودروهای تزریقی با کیفیت بالا ارائه کرده  است. این دستگاه همچنین طیف گسترده ای از پلیمرها را ارائه می دهند.

در صنعت خودرو سازی، جایی که ثبات، ایمنی و کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است، قالب گیری تزریق پلاستیک قطعات خودرو یک فرآیند تولیدی مهم است.

ساخت قالب قطعات خودرو
ساخت قالب قطعات خودرو

در این مقاله قالب‌گیری فرآیند ساخت قالب قطعات خودروCar parts Plastic Mold از جنبه‌های مختلفی از جمله تاریخچه، مزایا، کاربردها، راه‌ حل‌های جایگزین و مواد مورد بحث قرار خواهد گرفت، پس به خواندن ادامه دهید!

 

تاریخچه ساخت قالب قطعات خودرو Car parts Plastic Mold

تاریخچه ساخت قالب قطعات خودرو
تاریخچه ساخت قالب قطعات خودرو

در روزهای اولیه صنعت خودروسازی، خودروها تقریباً به طور کامل از فلز ساخته می‌ شدند، که به این معنی بود که آنها زمخت و بسیار سنگین بودند.

با این حال، با پیشرفت این صنعت، بازار پلاستیک در دهه های 1940 و 50 اوج گرفت. بنابراین، خودروسازان شروع به آزمایش قطعات پلاستیکی خودرو در تولید خود کردند.

در دهه 1970، تولیدکنندگان اولین خودروها را با عناصر تزئینی پلاستیکی تولید کردند. بعداً در دهه 80، آنها همچنین قطعات کاربردی تری مانند چراغ های جلو پلاستیکی، سپرها و گلگیرها را با فرایند تولید قالب قطعات خودروCar parts Plastic Mold معرفی کردند.

در اوایل دهه 2000، تولیدکنندگان خودرو اولین قطعات پلاستیکی را برای خودروها رونمایی کردند که این مزایای زیر را داشتند:

  • نسبت به سایر قطعات فلزی سبک ‌تر بودند،
  • دارای راندمان سوخت بهبود یافته بوده و
  • از هزینه تولید ارزان ‌تری برخوردار بودند.
همچنین بخوانید :  قيمت خرید ماشین تزريق پريفرم بطري پت  

امروزه این فرایند در حال حاضر یک روش تولید غالب برای ساخت قطعات پلاستیکی خودرو در صنعت خودروسازی است.

مزایای قالب گیری تزریقی ساخت قطعات پلاستیکی خودرو

قالب گیری تزریقی یک فرآیند تولید است که در آن سازندگان قالب خودرو مواد پلاستیکی مذاب را به داخل حفره قالب تزریق می کنند. سپس پلاستیک ذوب شده سرد و سخت می شود و سازندگان قسمت تمام شده را استخراج می کنند.

اگرچه فرآیند طراحی قالب حیاتی و چالش برانگیز است (یک قالب با طراحی ضعیف می‌تواند منجر به نقص شود)، قالب‌گیری تزریقی ساخت قطعات پلاستیکی خودرو خود روشی قابل اعتماد برای تولید قطعات پلاستیکی جامد با پرداخت با کیفیت بالا است.

دلایل استفاده از قالب گیری تزریقی برای ساخت قالب قطعات خودرو

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا این فرآیند برای تولید قطعات پلاستیکی خودرو سودمند است:

1. تکرارپذیری

در صنعت خودرو، تکرارپذیری – یا توانایی تولید مداوم قطعات یکسان – بسیار مهم است. از آنجایی که این فرایند معمولاً به قالب‌های فلزی مستحکم متکی است، قطعات قالب‌گیری نهایی خودرو که با استفاده از قالب تولید می‌شوند، عملاً یکسان هستند.

برخی از عوامل در قالب‌گیری تزریقی نقش دارند، اما اگر قالب دارای طراحی و پرداخت خوبی باشد، قالب ‌گیری تزریقی فرآیندی بسیار تکرارپذیر است.

 

2. مقیاس و هزینه

فرآیند ساخت قالب تزریقی با توجه به هزینه قالب می تواند فرآیند گرانی باشد. با این حال، این یک فرآیند بسیار مقیاس پذیر است که هزینه کلی آن با تولید قطعات بیشتر کاهش می یابد. بنابراین برای کاربردهای تولید انبوه، قالب گیری تزریقی برای سازنده مفید است. با این حال، برای هر چیزی کمتر از تولید انبوه، هزینه‌های قالب‌گیری تزریقی ساخت قطعات پلاستیکی خودرو ممکن است کارایی هزینه فرآیند را کاهش دهد.

همچنین بخوانید :  قالب پریفرم برای تولید چه محصولات پلاستیکی استفاده می شود؟    

 

3. در دسترس بودن مواد

یک مزیت قابل توجه استفاده از قالب‌گیری تزریقی برای ساخت قطعات پلاستیکی خودرو، طیف گسترده‌ای از پلاستیک‌های سفت، انعطاف‌پذیر و لاستیکی است که این فرآیند با آنها سازگار است.

تولیدکنندگان از طیف گسترده ای از پلیمرهای مختلف برای کاربردهای مختلف در صنعت خودروسازی استفاده می کنند. از جمله آن ها می توان به ABS، پلی پروپیلن، اکریلیک، استال، نایلون، پلی کربنات و غیره اشاره داشت.

قالب گیری تزریقی ساخت قطعات پلاستیکی خودرو
قالب گیری تزریقی ساخت قطعات پلاستیکی خودرو

4. دقت بالا و پایان سطح

قالب‌گیری تزریقی برای ساخت قالب قطعات خودرو با هندسه نسبتاً ساده ایده‌آل است و منجر به کیفیت بالای سطح می‌شود. سازندگان هنگام تولید قطعات، گزینه‌های تکمیلی زیادی، از جمله بافت‌های سطحی مختلف – مانند براق، زبر یا مات دارند که مستقیماً به جای قسمت قالب‌گیری شده، روی قالب اعمال می‌شوند. با این حال، مواد پلاستیکی مختلف نیز بر روی سطح نهایی تأثیر می‌گذارند.

 

5. گزینه های رنگ در ساخت قالب قطعات خودرو

در قالب‌گیری تزریق پلاستیک خودرو، به راحتی می‌توان رنگ قطعات قالب ‌گیری شده خودرو را متناسب با طرح رنگ خودرو تغییر داد.

برخلاف سایر فرآیندها، قالب‌گیری تزریقی به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از شروع ساخت، رنگ‌ها را با گلوله‌های مواد خام مخلوط کنید.

پس از اتمام قالب گیری، بدون نیاز به رنگ آمیزی ، رنگ ثابتی ایجاد می شود.

 

6. نمونه های اولیه سریع ساخت قالب قطعات خودرو

اگرچه سازندگان خودرو به طور گسترده ای از قالب گیری تزریقی برای تولید انبوه قطعات خودرو استفاده می کنند، اما از آن به عنوان یک ابزار نمونه سازی نیز استفاده می کنند.

همچنین بخوانید :  چرا خرید دستگاه بادکن پت برای تولید بطری های پلاستیکی مناسب است؟
نمونه های اولیه سریع ساخت قالب قطعات خودرو
نمونه های اولیه سریع ساخت قالب قطعات خودرو

با ایجاد قالب‌های آلومینیومی سریع و کم‌هزینه با ابزارسازی سریع – معمولاً با ساخت افزودنی یا ماشین‌کاری CNC – سازندگان قالب‌های خودرو می ‌توانند نمونه‌های اولیه قطعات قالب‌گیری شده خودرو را بسیار سریع‌تر از ابزارهای سنتی (فولادی) از طریق این دستگاه تولید کنند.

 

جمع بندی

ساخت قالب قطعات خودرو از طریق فرایند قالب گیری تزریقی باعث تسریع و یکپارچگی در صنعت خودروسازی شده است. به علاوه موجب صرفه جویی در مصرف فلز می شود. سبک تر شدن و قابلیت انعطافی بیشتر قطعات پلاستیکی خودرو نیز از دیگر مزایای این فرایند است.

شرکت سورین عرضه کننده انواع ماشین آلات تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قطعات خودرو، بطری ها و ظروف بسته بندی می باشد. جهت خرید این ماشین آلات با ضمانت بلند مدت می توانید با ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این راستا مقاله ساخت قالب پلاستیکی لوازم خانگی را مطالعه کنید.

 

منبع

https://www.rapiddirect.com/knowledge-base/article/injection-molding-for-automotive-applications/

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *