قالب پریفرم محصولات پلاستیکی

قالب پریفرم برای تولید چه محصولات پلاستیکی استفاده می شود؟    

پریفرم های PET  یک محصول واسطه هستند که در قالب پریفرم محصولات پلاستیکی تولید شده و در نهایت برای تولید بطری مورد استفاده قرار می گیرند. نام PET  از ماده اولیه ای که برای ساخت پریفرم به کار می رود یعنی پلی اتیلن ترفتالات گرفته شده است.

این محصول از طریق یک فرآیند قالب گیری و تزریق دقیق ساخته می شود. پریفرم پت در قالب پریفرم محصولات پلاستیکی تزریق می شود تا به محصولی شبیه لوله آزمایش تبدیل شود که با یک مرحله دمیدن در دستگاه بادکن پت، شکل دلخواه را به خود می گیرد.

از پریفرم پت عمدتاً برای تولید ظروف نوشیدنی، مواد شوینده یا هر مایع دیگری مانند بطری های آب معدنی استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از قالب پریفرم محصولات پلاستیکی

یکی از مزایای قالب های پریفرم PET انعطاف پذیری زیاد آنها از نظر طراحی است، زیرا محصولات بسیار متفاوتی را می توان از طریق همین فرآیند تولید کرد. بسته به نیاز مشتری، می توان وزن، حجم، رنگ، شکل یا گردن بطری را تغییر داد.

از پریفرم های PET می توان برای بسته بندی آب معدنی، آب میوه، نوشیدنی ها، مربا، نوشابه های گازدار، روغن های خوراکی، داروها، ترشیجات، و غیره استفاده کرد.

 

قالب پریفرم محصولات پلاستیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

پریفرم های PET لوله هایی هستند که در ماشین تزریق پلاستیک تولید شده و برای ساخت ظروف نهایی به دستگاه بادکن پت فرستاده می شوند. قالب پریفرم، محصول واسط پریفرم در زنجیره تولید را ساخته و آنها برای شکل گرفتن ظرف نهایی آماده می کند. به همین علت، پریفرم ها می توانند از نظر وزن، رنگ و شکل متفاوت باشند.

همچنین بخوانید :  فرایند مهندسی ماشین آلات صنعتی و انتخاب قطعات یدکی چگونه انجام می­شود؟

برای ساخت پریفرم PET ابتدا باید رزین دانه بندی شده حرارت داده شود تا مخلوط مذاب به دست آید که در قالب پریفرم محصولات پلاستیکی تزریق شده و از سیستم خنک کننده عبور داده می شود تا سفت شود. زمانیکه پریفرم کاملا خنک شده از ماشین تزریق پلاستیک خارج شده و برای تولید بطری وارد دستگاه بادکن پت می شود.

 

ویژگی قالب پریفرم محصولات پلاستیکی

وزن پریفرم های PET از 10 گرم تا 750 گرم متغیر است که به نوع ظرف بستگی دارد، هرچقدر پریفرم بزرگتر، سنگین تر و ضخیم تر، باشد PET بیشتر و قالب پریفرم پت با اندازه بزرگتر مورد نیاز است.

بسیاری از تولید کنندگان محصولات پلاستیکی در خط تولید خود از قالب پریفرم با ویژگی هایی که در ساخت آنها باید در نظر گرفته شود، استفاده می کنند. فرآیند طراحی قالب، پیچیده است و باید توسط متخصصان انجام شود.

براساس ویژگی های قالب پریفرم پت، باید پارامترهایی مانند سرعت و دمای رزین در زمان تزریق، سرعت و دمای خنک‌سازی، فشار آب مصرفی و نوع مایع خنک‌کننده مشخص شود.

 

از قالب پت در چه دستگاه هایی استفاده می شود؟

هنگامی که پریفرم ها توسط ماشین تزریق پلاستیک تولید شدند، لازم است که فرآیند خاصی را در دستگاه بادکن پت طی کنند.

در این دستگاه، پریفرم ها حرارت داده می شوند تا بتوانند شکل قالب پت را به خود بگیرند. برای اینکه پریفرم ها شکل قالب پت را به خود بگیرند، هوا با سرعت مناسب داخل هر ظرف دمیده می شود تا زمانی که پریفرم، سطح قالب پت را لمس کرده و به شکل آن درآید. سپس باید یک فرآیند خنک‌سازی طی شود تا بطری‌های نهایی تولید شوند.

همچنین بخوانید :  آشنایی با ماشین بادکن بطریهای حجیم دمارک (DEMARK Big Volume Bottle Blowing Machine)

به طور کلی برای استفاده از قالب پریفرم محصولات پلاستیکی دو نوع سیستم وجود دارد که عبارتند از:

سیستم تک مرحله ای

فرآیندهای تزریق و دمیدن در یک دستگاه ادغام شده اند. پریفرم در قالب پریفرم  با تزریق مواد مذاب، تشکیل شده و در حالی که هنوز داغ است در آن دمیده می شود تا قطعه را تشکیل دهد. این روش برای خطوط تولید کوچک و متوسط ​​مناسب است.

سیستم دو مرحله ای

در این روش از دو دستگاه مجزا استفاده می شود، یک ماشین تزریق پلاستیک برای تولید پریفرم ها و دیگری دستگاه بادکن پت برای برای گرم کردن مجدد پریفرم ها و ساخت قطعه نهایی با دمیدن هوا. این روش برای تولید در مقیاس متوسط ​​و بزرگ مناسب است.

 

مراحل فرآیند تولید بطری از قالب پریفرم محصولات پلاستیکی

خشک کردن پت (گرانول)

پلاستیک سازی PET

قالب گیری تزریقی پریفرم

گرم کردن پریفرم

قالب گیری دمشی از پریفرم

خنک شدن و خروج قطعه نهایی

خرید قالب پریفرم محصولات پلاستیکی از هلدینگ سورین

مجموعه سورین تجربه گسترده ای در طراحی، توسعه و تامین قالب پریفرم محصولات پلاستیکی دارد. ما همچنین امکان تامین تمامی ماشین آلات مورد نیاز برای تولید محصولات بسته بندی از جمله ماشین تزریق پلاستیک و بادکن پت را از برندهای معتبر داریم. برای سفارش قالب بطری پت در اندازه و حجم دلخواه که مناسب تولید محصول مورد نظرتان باشد می توانید با مهندسین ما مشورت کنید.

 

https://www.gestiondecompras.com/en/products/plastic-parts/pet-preforms/#:~:text=PET%20preforms%20can%20be%20used,jams%2C%20consumer%20products%2C%20etc.

 

0/5 (0 نظر)
برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *