ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک

ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک

ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک، دستگاهی برای تولید پریفرم پت از طریق تزریق مواد پلاستیکی مذاب به داخل قالب و سپس سرد کردن و جامد کردن آنها است.
این روش برای تولید انبوه محصولات متنوعی با اشکال پیچیده مناسب است و سهم زیادی در زمینه تولید محصولات و بطری های پلاستیکی دارد.
فرآیند قالب گیری تزریقی به 6 مرحله اصلی مطابق شکل زیر تقسیم می شود.

ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک

ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک چگونه کار می کند؟

دستگاه قالب گیری تزریقی به 2 واحد یعنی یک واحد قالب گیری و یک واحد تزریق تقسیم می شود.
عملکرد واحد تزریق ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک عبارت است از ذوب پلاستیک توسط حرارت و سپس تزریق پلاستیک مذاب به داخل قالب. فرایند تزریق به این صورت است که ابتدا مواد اولیه از قیف وارد بخشی می شوند که توسط هیتر گرم شده و به مواد مذاب تبدیل می شوند. سپس یک پیچ چرخانده می شود تا پلاستیک مذاب در جلوی پیچ جمع شود. پس از انباشته شدن مقدار مورد نیاز پلاستیک مذاب، فرآیند تزریق به داخل حفره های قالب انجام می شود.
در حالی که پلاستیک مذاب به داخل قالب تزریق می شود، ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک، سرعت حرکت پیچ یا سرعت تزریق را کنترل می کند. از طرف دیگر، پس از پر شدن حفره های پلاستیکی مذاب، فشار را کنترل می کند.
پس از اینکه حفره ها پر شدند، قالب طی فرایند خنک سازی، سرد می شود تا پریفرم ها داخل قالب شکل بگیرند.
عملکرد واحد قالب گیری، شامل باز و بسته کردن قالب و بیرون انداختن محصولات است.
معمولا از ۲ روش برای بستن قالب استفاده می شود اگر دستگاه از نوع هیدرولیک باشد، قالب مستقیماً با یک سیلندر هیدرولیک باز و بسته می شود.

همچنین بخوانید :  فروش بهترین ماشین تزریق پلاستیک

 قالب پریفرم چیست؟

قالب پریفرم یک بلوک فلزی توخالی است که پلاستیک مذاب به داخل آن تزریق می شود. حفره های زیادی برای کنترل دما توسط آب گرم، روغن یا هیتر در بلوک طراحی می شود و هر قالب می تواند چندین پریفرم را همزمان تولید کند.
پلاستیک مذاب از طریق اسپرو به داخل قالب می‌ریزد تا حفره‌ها پر شوند. سپس، قالب پس از فرآیند خنک‌سازی باز می‌شود و میله اجکتور دستگاه قالب‌گیری تزریقی، صفحه اجکتور قالب را برای بیرون ریختن پریفرم ها هل می‌دهد.

 قالب گیری چگونه انجام می شود؟

در فرایند قالب گیری، از یک اسپرو برای وارد کردن رزین مذاب و یک رانر برای هدایت آن به حفره ها استفاده می شود. محصولات تولید شده در ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک به طور خودکار از قالب خارج می شوند. از آنجایی که تولید یک محصول با یک شات اصلا به صرفه نیست، قالب پریفرم پت معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که دارای حفره‌های متعدد متصل به یک رانر باشد تا بتوان محصولات زیادی را با یک شات تولید کرد.
اگر طول رانر تا هر حفره متفاوت باشد، ممکن است حفره ها به طور همزمان پر نشوند، به طوری که ابعاد، ظاهر یا خواص قالب ها اغلب برای هر حفره متفاوت است. بنابراین رانر معمولاً طوری طراحی می شود که طول یکسانی از اسپرو تا هر حفره داشته باشد.

 شرایط قالب گیری چگونه است؟

شرایط قالب گیری به معنای دمای سیلندر، سرعت تزریق، دمای قالب و غیره است که برای تولید محصول مورد نیاز تنظیم می شود. بسته به شرایط انتخاب شده، ظاهر، ابعاد و خواص مکانیکی پریفرم پت تولید شده به طور قابل توجهی تغییر می کند.
بنابراین، برای انتخاب مناسب‌ترین شرایط قالب‌گیری، به تخصص و تجربه بالایی نیاز است.
شرایط قالب گیری استاندارد برای تولید پریفرم توسط مهندسین تعیین شده و توسط اپراتور روی ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک اعمال می شود.

همچنین بخوانید :  چرا پلاستیک‌ها در مقابل نور خورشید تخریب می‌شوند؟

آیا می توان از مواد بازیافت شده در ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک استفاده کرد؟

ضایعاتی که از ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک در بخش قالب گیری ها خارج شده و محصول نیستند، گاهی دور ریخته می‌شوند، اما برخی کارخانه ها این مواد را پودر کرده و مجدداً به عنوان ماده اولیه برای قالب‌گیری استفاده می کنند.
استفاده از پت بازیافتی نیز طی سال های اخیر بسیار رایج شده است شده البته پت بازیافتی به تنهایی به عنوان ماده اولیه برای قالب‌گیری استفاده نمی‌شود، بلکه معمولاً پس از اختلاط با رزین های خالص مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا به دلیل نوع فرآیند قالب‌گیری اولیه، احتمال خراب شدن ویژگی‌های پریفرم تولید شده در صورت استفاده کامل از پت بازیافتی وجود دارد. حداکثر میزان مجاز برای نسبت استفاده از پت بازیافتی در ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک، حدود 30 درصد است، زیرا بیش از این مقدار ممکن است خواص اولیه پریفرم تولید شده را از بین ببرد.

خرید  ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک

برای خرید ماشین تزریق پلاستیک اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک در انواع مختلف برقی، هیدرولیکی یا هیبریدی از برندهای معتبر با قیمت مناسب می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.
https://www.polyplastics.com/en/support/mold/outline/

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *