ماشین-تزریق-پریفرم-بدون ربات

ماشین تزریق پریفرم بدون ربات

ماشین تزریق پریفرم بدون ربات، ماشینی است که پلاستیک و محصولات دیگر را به وسیله قالب گیری تزریق تولید می کند که از دو بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • یک واحد تزریق
  • یک واحد گیره

قالب‌گیری تزریق به منظور تولید طیف وسیعی از محصولات از کوچک ترین اشیاء گرفته تا بدنه کامل اتوموبیل‌هابه کار می رود.

نحوه عملکرد ماشین تزریق پریفرم بدون ربات

قبل از اینکه مواد به داخل قالب تزریق شوند، اول دو نیمه قالب باید به وسیله واحد گیره به هم دیگر قفل شوند. هر دو نیمه قالب به دستگاه متصل می‌شوند اما فقط یکی از آن‌ دو باید حرکت کنند.

واحد گیره با اتکا به نیروی هیدرولیکی، دو نیمه قالب را به یکدیگر فشار می دهد و با وارد نمودن فشار کافی آنها را در فرآيند تزریق ثابت و بی حرکت نگه می‌ دارد.

زمانی که برای بستن و فشردن دو نیمه قالب مورد نیاز است، به دستگاه مورد استفاده بستگی دارد و متغیر است.

دستگاه های بزرگی که از نیروی گیره بالاتری برخوردار هستند به زمان بیشتری نیاز دارند. این زمان با توجه به زمان چرخه بی بار دستگاه اندازه گیری می شود.

 

تزریق در ماشین تزریق پریفرم بدون ربات

 

بیشتر مواد پلاستیکی خام به شکل تکه‌های پلاستیک به ماشین تزریق پریفرم بدون ربات وارد می ‌شوند و به وسیله واحد تزریق داخل قالب ریخته می شوند. هنگام انجام این فرآیند، مواد از طريق اعمال حرارت و فشار ذوب، خیلی سریع به داخل قالب تزریق می شوند. در نتیجه فشار پشت مواد باعث تجمع می‌شود و هرمیزان تراکم بیشتر باشد فشار بیشتری را در فضای داخلی قالب خواهیم داشت.

همچنین بخوانید :  خرید عمده انواع پریفرم در بازار

به میزان موادی که نیاز داریم تا فضای قالب را کامل پر کنند، اصطلاحاً شات می‌گویند. به علت جریان مداوم مواد و اینکه میزان مواد در قالب متغیر است، معمولا محاسبه و تخمین زمان تزریق دشوار می شود. اما، این زمان را می توان با درنظر گرفتن حجم شات مورد نیاز، فشار و قدرت تزریق، محاسبه و ارزیابی کرد.

 

خنک ‌کاری در ماشین تزریق پریفرم بدون ربات

مواد مذابی که داخل قالب است وقتی که با سطح داخلی آن تماس پیدا می کند، حرارت خود را کم کم از دست می‌دهد. هنگامی ‌که مواد در حال خنک ‌شدن هستند، مواد، شکل و قالبی که درون آن هستند، را به خود می‌گیرند. البته، در این زمان امکان دارد که یک مقدار قطعه کوچک تر شود. البته تجمع و جریان بیشتر مواد در قالب در زمان تزریق، می‌تواند مقداری به کاهش انقباض قطعه کمک کند و تقریبا تا حدودی باعث کاهش جمع شدن اندازه قطعه شود.

قالب ماشین تزریق پریفرم بدون ربات تا زمانی که مشغول خنک ‌کاری است به صورت قفل و بی حرکت باقی می ماند تا خوب خودش را بگیرد، بنابراین، هنگام خنک‌ کاری با توجه به خواص ترمودینامیک مقدار پلاستیک و همچنین حداکثر ضخامت قطعه قابل تخمین و محاسبه است.

 

خروج قطعه در ماشین تزریق پریفرم بدون ربات

 

بعد از اینکه زمان کافی گذشت و قطعه سرد شد، می‌تواند به وسیله سیستم پران تهویه شده و از نیمه‌ پشتی قالب به بیرون رانده ‌شود. زمانی که قالب باز می‌گردد، مکانیزمی خاص با اعمال فشار به منظور بیرون راندن قطعه به کار می رود. اعمال فشار در ماشین تزریق پریفرم بدون ربات به این منظور است که قطعه در هنگام سرد شدن کوچک ‌تر شده و در هسته‌ی اصلی قالب جذب شود. برای اینکه قطعه آسان تر به بیرون رانده شود، گاهی اوقات قبل از عملیات تزریق، از اسپری کردن کمکی استفاده می شود. در هنگام باز شدن قالب و نیز بیرون راندن کامل قطعه می‌توان از زمان چرخه‌ی بی ‌بار دستگاه تخمین استفاده کرد. بعد از بیرون راندن قطعه، قالب دوباره قفل می‌شود و برای تزریق شات بعدی حاضر می‌شود.

همچنین بخوانید :  دستگاه تولید پت چگونه کار می کند؟

 

انواع ماشین های قالب گیری تزریقی بدون ربات

ماشین‌ها عمدتاً بر اساس نوع سیستم‌های محرکی که استفاده می‌کنند طبقه‌ بندی می‌شوند و شامل موارد زیر می شوند.

  • ماشین های هیدرولیک،
  • ماشین های مکانیکی،
  • ماشین های الکتریکی
  • ماشین های هیبریدی

 

ماشین های هیدرولیک

فرآیند هیدرولیک از لحاظ تاریخی تنها گزینه موجود برای قالب‌گیری بوده است که با ساخت اولین دستگاه قالب‌ گیری تزریقی تمام الکتریکی در سال 1983 توسط ژاپن معرفی شد.

 

ماشین های مکانیکی

ماشین های نوع مکانیکی از سیستم ضامن برای ایجاد تناژ در سمت گیره دستگاه استفاده می کنند. در همه ماشین‌ها، تناژ لازم است تا قسمت گیره دستگاه (یعنی ابزاری که روی صفحه نصب شده) به دلیل فشار تزریق باز نشود. اگر ابزار تا نیمه باز شود، ضایعه ای در محصول پلاستیکی ایجاد می شود.

 

ماشین های الکتریکی

پرس الکتریکی که به عنوان فناوری ماشین الکتریکی (EMT) نیز شناخته می شود، هزینه های عملیاتی را با کاهش مصرف انرژی کاهش می دهد و همچنین برخی از نگرانی های زیست محیطی پیرامون پرس هیدرولیک را برطرف می کند.

نشان داده شده است که پرس های الکتریکی بی صداتر و سریع تر بوده و دقت بالاتری دارند، با این حال این نوع ماشین تزریق پریفرم بدون ربات، گران تر هستند.

 

ماشین های هیبریدی

ماشین‌های قالب‌گیری تزریقی هیبریدی (که گاهی اوقات به آن سرور هیدرولیک نیز گفته می‌شود) ادعا می‌ کنند که از بهترین ویژگی‌های سیستم‌ های هیدرولیک و الکتریکی بهره می‌ برند، اما در واقع تقریباً همان مقدار برق را برای کارکردن به عنوان ماشین‌های قالب‌گیری تزریقی الکتریکی مصرف می‌کنند.

همچنین بخوانید :  ماشین پرکن اسپتیک Aseptic Filling Machine چیست؟

 

یک بازوی رباتیک اغلب برای حذف اجزای قالب‌گیری شده چه از کنار ورودی یا از بالا، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

جمع بندی

کیفیت ماشین تزریق پریفرم بدون ربات در کیفیت قطعه پلاستیکی که در حال تولید است نقش مهمی ایفا می کند. اگر به دنبال خرید دستگاه های تزریق پیشرفته و مدرن هستید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

منبع

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Injection_molding_machine

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *