ماشین لمینیت و پوشش

مزایای استفاده از ماشین لمینت و پوشش  (Coating and Lamination Film Machine)

ماشین لمینت و پوشش  جدیدا در صنایع زیادی به کار می رود. شاید بخواهید بدانید منظور از  Coating and Lamination Film Machine و فرایند لمینت چیست. لمینت فرآیندی است که بعد از  چاپ یک لایه پلاستیکی شفاف به صورت محافظ بر سطح مقوای چاپ شده به کار می رود.

از ماشین لمینت و پوشش بیشتر در صنعت بسته بندی، کارتن سازی، چاپ کارت ویزیت و چاپ دیجیتال  و چاپ جعبه استفاده می کنند.

موارد استفاده و مزایای لمینت

دستگاه لمینت یا پوشش می تواند به حفظ امنیت و محافظت آن اسناد یا عکس ها برای سال ها استفاده کمک کند. شناخته شده ترین موارد استفاده از لمینت کارت شناسایی و منوی رستوران است. با این حال، هر زمان که مواد مسطح دارید که نیاز به محافظت، تقویت یا استفاده مجدد دارید، لمینیت می تواند راه حلی باشد.

محافظت از اسناد

اگر اسناد مهم زیادی دارید که باید از گرد و غبار، رطوبت و آسیب محافظت شوند، اما همچنین باید مرتباً با آنها کار کنید، لمینت سرمایه گذاری خوبی است. لمینیت همچنین مواد را سفت می کند و آن را برای ایجاد نمایشگرهای روی میز و آویزان کردن پوسترها/نشان ها عالی می کند.

لمینت می تواند به شما کمک کند تا کارت های کاغذی مهم پاره نشوند یا خیس نشوند. برخی دوست دارند کلیپ های روزنامه های قدیمی و قرعه کشی ها یا کارت های مدرسه را از بچه ها دور نگه دارند.

جلوگیری از فرسودگی

اگر می خواهید از فرسودگی اشیا جلوگیری کنید و بتوانید هر زمان که می خواهید از آنها استفاده کنید آن عکس ها را با ماشین لمینت و پوشش، لمینیت کنید و بعداً از آنها یک دفترچه بسازید.

همچنین بخوانید :  راه اندازی کارخانه آب معدنی

با لمینت می توانید کارهای زیادی انجام دهید. نگهداری آنها آسان است و لازم نیست نگران زرد شدن کاغذها یا عکس ها پس از قرار گرفتن در جعبه باشید.

لمینت ها برای مهر و موم کردن اسناد تاریخی در پلاستیک استفاده شده است تا از آنها در برابر فرسودگی محافظت شود. چنین لمینیت‌هایی در اسناد 150 تا 250 سال پیش رایج‌تر است، زیرا اسناد قدیمی‌تر برای لمینیت بسیار شکننده هستند و اسناد جدیدتر معمولاً از قبل به طور مؤثر و ایمن ثبت می‌شوند.

بهبود ظاهر

ماشین لمینت و پوشش همچنین ظاهر اشیا شما را به طرق مختلف بهبود می بخشد. به عنوان مثال، لمینت کردن یک بروشور رنگ ها را عمیق تر و روشن تر می کند و کنتراست را افزایش می دهد. لمینیت به مواد شما ظاهری تمام شده و حرفه ای با کیفیت می دهد. در نتیجه اشیایی که لمینیت شده اند ظاهر بهتری دارند.

 

 

تقسیم بندی لمینت

دو نوع لمینت وجود دارد. لمینت های کیسه ای و لمینت های رولی (که از ورق ها یا رول های پلاستیکی برای لمینیت اسناد بزرگ استفاده می کنند). کیسه های لمینیت را می توان در اندازه های مختلف عرضه کرد. رول های ورقه پلاستیکی برای لمینیت رول نیز موجود است.

 

انواع لمینت

لمینت دارای دونوع است که عبارتند از:

 1. لمینت براق
 2. لمینت مات

 

به طور کلی اضافه کردن یک سطح بر سطح دیگر را  لمینت می‌گویند. همچنین در صنعت چاپ به پوشش های گوناگونی که روی آثار چاپی اضافه می کنند نیز لمینت می‌گویند.

گاهی اوقات لمینت برای حفظ آثار چاپی و زیبا کردن آنها به کار گرفته می‌شود. همچنین لمینت کردن به معنای این است که یک لایه نازک سلفونی را بروی یا پشت یک صفحه چاپی استفاده می کنند تا در برابر رطوبت و تغییر دمای این صفحه چاپی در امان باشد و حفظ شود.

همچنین بخوانید :  نکاتی که قبل از خرید ماشین پرکن پرسرعت آب معدنی

 

انواع ماشین لمینت و پوشش

سه دسته کلی از ماشین های لمینت و پوشش وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم.

 

 1. ماشین های لمینت کیسه‌ ای یا کتابچه‌ ای
 2. ماشین های لمینت رول حرارتی
 3. لمینیتورهای رول سرد

 

این سه مدل از دستگاه های لمینیتور در چاپ دیجیتال به کار برده می‌شود.

 

ویژگی های ماشین لمینت و پوشش

برخی از مهم ترین ویژگی های ماشین لمینت عبارتند از:

 • ماشین لمینت اکثر فیلم های پلی مری را لمینت می کند و همچنین پارچه های نساجی را می‌تواند لمینت کند.

 

 

 • ماشین لمینت و پوشش می‌تواند تنش به وجود آمده در تولید را نیز به حداقل برساند و یک لمینت یکنواخت و نرمی را تولید کند.
 • ماشین های لمینت و پوشش محصول را به طور یکنواخت در می‌آورد.
 • همچنین ماشین های لمینت در غلتک فشار یکنواختی را به وجود می آورند که باعث یکنواختی فشار وارده می‌شود و فشار را در تمام  لایه ها و در تمامی قسمت های پارچه ایجاد می کند.
 • این دستگاه ها به صورت یکنواخت عملیات چسب زنی را انجام می دهند و به وسیله غلتک حکاکی ساده می‌ شود و به طور یکسان در نقاط شبکه ای استفاده می شود و فرایند لمینت به شکل لایه ای به طور یکنواخت صورت می گیرد .
 • داشتن قدرت زیاد غلتک و داشتن سطح تماس بالا، باعث شده است که امنیت این دستگاه زیاد شود.

ویژگی‌های مهم ماشین لمینت و پوشش

یکی از ویژگی‌های مهم ماشین لمینت این است که موجب می‌شود به طور قابل توجهی دوام پوشش را زیاد کند و از آن خیلی خوب محافظت کند.

همچنین بخوانید :  ماشین پالاتایزر Palletizer چه کاری انجام می دهد؟

جعبه های لمینت شده علاوه بر این که توسط ورق کارتن و مقوا لمینت شده با سلفون هم لمینت می‌شوند تا دچار پوسیدگی نشوند و از پاره شدن آنها جلوگیری شود و مانند یک لایه اضافی عمل می کنند.

از لمینت برای وسایل گوناگونی استفاده می‌کنند. لمینت روی جعبه های تزئینی و جعبه‌های کادویی، ظروف، و بطری انجام می گیرد.

خرید انواع ماشین لمینت و پوشش از برندهای معتبر همراه با آموزش نصب و راه اندازی را با سورین تجربه کنید.

 

منبع

https://www.martinyale-machines.com/uses-and-benefits-of-laminator

 

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *