مشکلات دستگاه تزریق پریفرم

رایج ترین مشکلات ماشین تزریق پریفرم

ماشین تزریق پریفرم یکی پرکاربردترین دستگاه های تولید قطعات و محصولات پلاستیکی توخالی است. فرایند تولید ماشین تزریق پلاستیک بسیارسریع است و امکان تولید محصولات از انواع مواد پلاستیکی با استفاده از آن وجود دارد که می‌تواند به ساخت یک پریفرم یا محصول نهایی منجر شود. محصولات ماشین تزریق پریفرم بسیار بادوام بوده و می توانند اشکال پیچیده ای داشته باشند. اما فرآیند آن، پیچیده و پر از چالش است. البته، بسیاری از رایج ترین مشکلات ماشین تزریق پریفرم به راحتی قابل حل هستند که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم.

 

رایج ترین مشکلات ماشین تزریق پریفرم

از رایجترین مشکلات دستگاه تزریق پلاستیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مشکلات ماشین تزریق پریفرم: وجود رگه در محصول

تعریف: رگه‌ها، طرح ها یا خطوطی که روی محصول ظاهر می‌شوند.

علت: مشکل ممکن است تغییر نرخ جریان به هنگام حرکت پلاستیک مذاب در داخل قالب یا تغییر در ضخامت دیواره‌های قالب باشد. همچنین ممکن است سرعت تزریق ماشین تزریق پریفرم خیلی کم باشد، که باعث می شود پلاستیک مذاب با سرعت های مختلف جامد شود.

راه حل

برای اطمینان از پر شدن یکنواخت حفره ها، سرعت تزریق و فشار را افزایش دهید. همچنین می توانید دمای پلاستیک مذاب یا قالب را افزایش دهید تا از سرد شدن سریع پلاستیک جلوگیری کنید. هر قسمت از قالب خود را که ضخامت دیواره آن متفاوت است را اصلاح کنید تا یک مسیر جریان یکنواخت برای پلاستیک مذاب ایجاد کنید.

 

مشکلات ماشین تزریق پریفرم: وجود فرورفتگی در محصول

تعریف: فرورفتگی های کوچکی که در نواحی ضخیم تر قالب پس از انقباض در محصول نهایی ایجاد می شوند.

همچنین بخوانید :  نکاتی که قبل از خرید ماشین پرکن پرسرعت آب معدنی

علت: زمان یا مکانیسم خنک شدن نادرست است و پلاستیک در داخل قالب به اندازه کافی خنک نمی شود. همچنین ممکن است مشکلی در فشار داخل حفره یا گرمای بیش از حد در گیت ماشین تزریق پریفرم وجود داشته باشد.

راه حل

دمای قالب را کاهش دهید، فشار و زمان نگه‌داری را افزایش دهید و اجازه دهید پلاستیک در داخل قالب برای مدت طولانی‌تری خنک شود.

 

مشکلات دستگاه تزریق: وجود حباب هوا در محصول

تعریف: حباب های هوا در داخل یا نزدیک سطح یک قطعه دد قالب محبوس شده اند.

علت: حفره های خلاء ممکن است نتیجه فشار ناکافی گیره نگهدارنده باشد که باعث متراکم شدن پلاستیک مذاب در داخل قالب می شود. نیمه های قالب نیز ممکن است به درستی در یک راستا قرار نگیرند.

راه حل

گیت را نزدیک ضخیم ترین قسمت قالب قرار دهید. برای جلوگیری از به دام افتادن گاز از پلاستیکی با چسبندگی کمتر استفاده کنید. همچنین می توانید فشار و زمان نگهداری را افزایش دهید و بررسی کنید که قطعات قالب شما کاملا تراز باشند.

 

مشکلات ماشین تزریق پریفرم:لایه لایه شدن سطح

تعریف: لایه های نازکی از “مواد” که روی یک سطح ظاهر می شوند و می توان آنها را جدا کرد.

علت: احتمالاً یک ماده خارجی وارد پلاستیک مذاب شده است.

راه حل

پلاستیک قبل از قالب گیری باید کاملا خشک شود. دمای قالب را افزایش دهید و هر گوشه یا زاویه تیز در قالب ماشین تزریق پریفرم را صاف کنید تا جریان ذوب، یکنواخت شود.

 

مشکلات دستگاه تزریق: فرم نامناسب محصول

تعریف: زمانی که پلاستیک مذاب به طور کامل حفره (یا حفره ها) قالب را پر نمی کند.

همچنین بخوانید :  بررسی عملکرد و قیمت دستگاه پریفرم ساز

علت: ظرفیت کالیبراسیون یا پلاستیک سازی ممکن است نادرست باشد، که باعث می شود پلاستیک مذاب کافی برای پر کردن حفره ها وجود نداشته باشد. پلاستیک همچنین ممکن است بیش از حد چسبندگی داشته باشد، که باعث می شود قبل از اینکه همه حفره ها پر شوند، جامد شود.

راه حل

با ماده پلاستیکی دارای چسبندگی کمتر کار کنید و دمای قالب یا مذاب را افزایش دهید تا مذاب بهتر جریان یابد. از تهویه مناسب استفاده کنید.

 

مشکلات ماشین تزریق پریفرم:علائم سوختگی در محصول

تعریف: تغییر رنگ به صورت زنگ زدگی که در سطح یک قطعه ظاهر می شود.

علت: اگر نمونه‌های اولیه شما دارای علائم سوختگی هستند، ممکن است حرارت یا سرعت تزریق بیش از حد بالا باشد. همچنین ممکن است هوا به دام بیفتد که بیش از حد گرم می شود و بر روی سطح قطعات قالب گیری شده ایجاد علائم سوختگی می کند.

راه حل

سرعت تزریق خود را کاهش دهید و کیفیت گاز زدایی را بهبود بخشید. همچنین می توانید دمای قالب و ذوب پلاستیک را کاهش دهید.

 

مشکلات ماشین تزریق پریفرم: جتینگ یا موجدار شدن سطح محصول

تعریف: زمانی که پلاستیک مذاب به سطح قالب نچسبد و در عوض چین های مواج روی سطح قطعه ایجاد شود.

علت: احتمالاً مشکل، ترکیبی از چند عامل است که به یکباره اتفاق می‌افتند: سرعت تزریق نامناسب، دمای مذاب بسیار پایین و پلاستیک مذاب با ویسکوزیته بسیار بالا. هنگامی که پلاستیک با دیواره های قالب برخورد می کند، به سرعت سرد می شود و ویسکوزیته افزایش می یابد.

همچنین بخوانید :  بررسی ویژگی ها و قیمت دستگاه باد کن پت دستی

 

اگر پس از خرید ماشین تزریق پریفرم این مشکلات را مشاهده کردید می توانید از متخصصین ما کمک بگیرید تا در رفع آنها به شما کمک کنند.

 

https://www.iconnsystems.com/blog/injection-molding-problems-how-to-solve-them

 

 

 

0/5 (0 نظر)
برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *