خط تولید کاغذ از سنگ آهک

آشنایی با خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم یکی از موارد بسیار مهمی است که امروزه در صنعت و حوزه های مربوط به تولید کاغذ و… می تواند اهمیت ویژه ای را پیدا کرده باشد. خطوط تولیدی این نوع از کاغذ مسلما با کاغذهای دیگر دارای تفاوت هایی به خاطر ماده اولیه مورد استفاده می باشد. اما این مسئله نیز وجود دارد که شباهت هایی بین ماشین تولید کاغذ سنگی و همچنین ماشین تولید کاغذ سلولزی دیده می شود.

کاغذ سنگی چیست؟

پیش از آن که ویژگی های مربوط به خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم را بدانیم، لازم است بدانیم که کاغذ سنگی چیست؟ کاغذ سنگی که در واقع به کاغذهایی گفته می شود که از ماده ای به نام کربنات کلسیم و یا آهک تولید شده اند، نسبت به کاغذهای سلولزی و معمولی دارای مزیت هایی هستند. کاغذهای سنگی تقریبا 80 درصد از کربنات کلسیم تولید شده اند و 20 درصد باقی مانده نیز از مواد دیگری همچون پلی پروپیلن و پلی اتیلن تشکیل شده است.

یک نکته بسیار مهم آن است که در روند تولید کاغذهای سنگی لازم است تا مولکول ها و ذرات پلی اتیلن و کربنات کلسیم به یکدیگر پیوند داده شوند. این پیوند باید با استفاده از یک ماده اتصال دهنده انجام شود که تمامی مولکول ها را به شکلی ثابت در کنار هم نگه دارد. این ماده با نام کاپلینگ ایجنت شناخته می شود.

تولید کاغذهای سنگی برای کشورهایی که از آهک مملو نباشند، نمی تواند مقرون به صرفه باشد؛ این در صورتی است که معادن آهک در ایران بسیار زیاد است و تولید کردن این نوع از کاغذها و دیگر محصولات آهکی را به صرفه می کند.

همچنین بخوانید :  چرا از آلومینیوم در ماشین تولید قوطی فلزی سه تکه Speed Three Pieces Metal Can Making Machine استفاده می شود؟

مزیت های کاغذ سنگی

در آشنایی با خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم می توانیم بگوییم که اطلاع پیدا کردن از مزیت های تولید کاغذ سنگی نیز می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. زمانی که مزیت های این نوع از محصولات را بدانید، احتمالا دلیل محبوب شدن بیش از حد آن ها را نیز می توانید درک کنید.

دوستدار محیط زیست بودن خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

اولین مورد در خصوص آن است که این نوع از کاغذهای سنگی دوستدار محیط زیست بوده و هیچگونه آسیبی برای محیط زیست ایجاد نمی کنند. اولا آن که برای تولید آن ها نیازی به قطع کردن درختان و آسیب به جنگل ها وجود دارد، دوما آن که در روند تولید آن ها نیز مواد زائد کمی تولید می شود و همین موضوع می تواند اهمیت زیادی در این زمینه داشته باشد.

کاهش مصرف انرژی در خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

مورد بعدی در خصوص کمتر شدن میزان مصرف انرژی است که با تولید کاغذهای سنگی به وجود می آید. مسلما کمتر مصرف شدن میزان انرژی ها می تواند اهمیت بسیار بیشتری داشته باشد و این مسئله سبب می شود تا تمایل به تولید این نوع از کاغذها بیشتر شود. اما این کمتر شدن میزان مصرف انرژی و کاهش هزینه ها در چه بخش هایی وجود دارد؟ در تولید کاغذهای سنگی و همچنین در خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم، احتیاجی به موادی همچون آب، دیگ بخار، افزودنی های اسیدی، آلکیل ها، سفید کننده ها و… نمی باشد. این موضوع سبب می شود که نیازی به دفع آب و گاز نیز احساس نشود. به همین دلیل است که تولید کردن این مدل از کاغذها می تواند از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه باشد.

همچنین بخوانید :  ماشین تولید درب بطری پرسی (DEMARK Cap Compression Machine)

کاربردهای کاغذ سنگی

برای آشنایی هرچه بهتر و بیشتر با خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم، بهتر است کاربردهای مربوط به این نوع از کاغذها را نیز بدانید. کابردهای مربوط به کاغذهای سنگی می تواند شامل چند مورد شود. اولا آن که از کاغذهای سنگی هم به عنوان کاغذ و هم به عنوان جایگزینی برای پلاستیک ها می توانیم استفاده کنیم. فیلم های پلیمری، کاغذهای بازی، بروشورها، کاتالوگ ها، کاغذهای ضد آب، کاغذهای گلاسه، انواع کاغذهای بسته بندی و…از جمله مهم ترین مواردی هستند که در این زمینه می توانیم به آن ها اشاره کنیم.

جمع بندی

آشنایی با خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم می تواند اهمیت زیادی در زمینه آشنایی با این نوع از کاغذها داشته باشد. خط تولید این نوع از کاغذها نیاز به دستگاه هایی کاملا متفاوت از دستگاه های تولید کاغذ سلولزی دارد. برای خرید این دستگاه ها و یا قطعات و لوازم جانبی مربوط به آن ها می توانید به فروشگاه سورین مراجعه کنید. این فروشگاه می تواند بهترین قطعات را با بهترین کیفیت و قیمت به شما عرضه کند.

 

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *