ماشین تولید فیلم بی او پی پی (BOPP Film Machine)

آشنایی با ماشین تولید فیلم بی او پی پی (BOPP Film Machine)

فیلم پلی پروپیلن (BOPP) که توسط ماشین تولید فیلم بی او پی پی (BOPP Film Machine) تولید شده برای ده ها سال در صنعت بسته بندی قابل انعطاف استفاده شده است. به دلیل هزینه کم، ویژگی های نوری و مکانیکی عالی، و خاصیت مانع گاز بودن برجسته آن (به ویژه در برابر بخار آب) به طور گسترده ای این فیلم ها مورد استقبال قرار گرفته است.

لمینت BOPP چیست؟

پلی پروپیلن چند لایه BOPP مخفف پلی پروپیلن دو محوره (خارجی) بر پلی پروپیلن (داخلی بافته شده)، یک محصول جانبی نفتی است. … در ساخت کیسه ها، مواد پلی پروپیلن خام ابتدا اکسترود می شود، سپس به صورت رشته های جداگانه بریده می شود و مانند نخ پیچیده می شود.

ضخامت فیلم از 15 تا 60 میکرون متغیر است و حداقل از سه لایه تشکیل شده است: لایه میانی ضخیم ترین لایه است و تقریباً به طور انحصاری به خواص مکانیکی آن کمک می کند. دو لایه بیرونی خواص مختلفی به فیلم (یعنی خاصیت آب بندی حرارتی) می دهند.

بسته به اینکه فیلم برای چه کاربرد نهایی در نظر گرفته شده است، ممکن است موادی به ماشین تولید فیلم BOPP اضافه شوند تا به طور کامل الزامات برنامه را برآورده کند.

BOPP یک ماده برچسب محبوب است که از پلاستیک ساخته شده است. این مخفف پلی پروپیلن دو محوره (BO) (PP) است. این دو محور به فرآیند تولیدی اشاره دارد که فیلم را در دو جهت کشیده و قوی‌تر و شفاف تر می‌کند.

از مهمترین ویژگی های فیلم پلی پروپیلن (BOPP) که توسط ماشین تولید فیلم بی او پی پی (BOPP Film Machine) تولید می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین بخوانید :  مراحل تولید کاغذ از سنگ آهک در ماشین تولید کاغذ سنگی

ضد آب و مقاوم

فیلم های پلی استر BOPP براقیت و شفافیت بالایی دارند که به آن ظاهری عالی و پرداختی زیبا می‌دهد. سایر فیلم های پلی استر در برابر آلودگی های بیرونی مقاوم نیستند در حالی که فیلم های BOPP به عنوان یک مانع خوب مقاوم در برابر رطوبت عمل می کنند و تمایل به مقاومت در برابر آلودگی و مواد شیمیایی مضر دارند.

 قابلیت آب بندی حرارتی

فیلم پلی پروپیلن دو محوره، که معمولا به عنوان فیلم BOPP شناخته می شود، روش های بسته بندی را به شیوه ای انقلابی تغییر داده است. این فیلم‌های حرارتی مهر و موم شده برای بسته‌بندی پیشرفته، برچسب‌گذاری و بسته‌بندی‌های تزئینی محصولات مختلف در نظر گرفته شده‌اند. اینها فیلم هایی هستند که روی حرارت کم آب بندی می شوند.

 زیست تخریب پذیر

BOPP فیلمی است که از پلیمر پلی پروپیلن ساخته شده است که در دو جهت کشیده شده است. عمودی و افقی، ویژگی زیست تخریب پذیری و غیر سمی بودن این فیلم در واقع آن را به یکی از بهترین فیلم های سازگار با محیط زیست در بازار تبدیل کرده است.

پلاستیک Bopp به کار رفته در ماشین تولید فیلم بی او پی پی (BOPP Film Machine)  قابل بازیافت است و BOPP یکی از راحت ترین مواد قابل بازیافت شناخته می شود.

تفاوت بین PET و BOPP

PET معمولاً مانع اکسیژن عالی و مانع رطوبت متوسط ​​است.  PETمعمولاً محکم تر از BOPP است و شفافیت بهتری دارد. مقاومت خوبی در برابر محتویات روغن و محصولات اسیدی از خود نشان می‌دهد، در حالی که BOPP به احتمال زیاد جذب این مواد می‌شود.

همچنین بخوانید :  فروش ماشین آلات قالب بطری پت

مراحل تولید فیلم پروپیلن در ماشین تولید فیلم BOPP

1.     سیستم تغذیه مواد خام

ماده اولیه اصلی، در لایه مرکزی، پلی پروپیلن ایزوتاکتیک است که یک ماده نیمه کریستالی و ترموپلاستیک است. در حالی که برای لایه های بیرونی از کوپلیمرهای اتیلن-پروپیلن و/ یا اتیلن-بوتان-پروپیلن استفاده می شود. این مواد توسط یک سیستم قیف مانند به داخل اکسترودرها وارد می شوند.

2. اکستروژن

در داخل اکسترودرها، مواد ذوب می شوند و به دمای 200-230 درجه سانتیگراد می رسند و سپس از طریق سر اکستروژن منتقل می شوند و در آنجا به شکل فویل بیرون می آیند.

 3. فویل خنک کننده

سپس فویل در تماس مستقیم با یک استوانه خنک شده قرار می گیرد و در یک منبع آب غوطه ور می شود تا مواد مذاب خاموش شود.

4. جهت گیری ماشین (MDO)

سپس فیلم از روی یک سری غلتک می گذرد که دما را افزایش می دهد و آن را از قبل تنظیم می کند تا به صورت طولی (در جهت ماشین) کشیده شود. کشش با عبور فویل بین غلتک هایی که با سرعت زیاد کار می کنند به دست می آید. به این ترتیب ، فویل تا پنج برابر طول اولیه کشیده می شود و در این مرحله زنجیره های پلیمری در یک راستا قرار می گیرند. این مرحله امکان افزایش خواص مکانیکی فیلم را فراهم می کند و همچنین ضخامت آن تا پنج برابر کاهش می یابد.

پس از کشش، فیلم یک بار دیگر گرم می شود تا تنش انباشته شده در طول کشش (مرحله بازپخت) خنثی شود.

همچنین بخوانید :  دستگاه بادکن پت چه کاربرد هایی دارد؟   

5. جهت گیری عرضی (TDO)

هنگامی که پس از کشش طولی فیلم خارج شد، فیلم در هر دو لبه توسط یک زنجیر فلزی که به سرعت حرکت می کند (گیره های تنتر) گرفته می شود. در اینجا، فیلم به کوره می رود، جایی که دمای آن قبل از کشش عرضی توسط ریل های واگرا (یعنی کشش در جهت عرضی تا 9 برابر عرض اولیه خود) افزایش می یابد.

در این مرحله، ماکرومولکول‌ها این بار در جهت عرضی قرار می‌گیرند و خواص مکانیکی فیلم را افزایش می‌دهند و ضخامت آن را تا 9 برابر کاهش می‌دهند.

6. اندازه گیری ضخامت و پردازش

فیلم دراینجا به مرحله پردازش جدیدی می رسد که در آن اندازه گیری خودکار ضخامت (در کل طول آن) انجام می شود.

در این مرحله فیلم پردازش می شود تا برای فعالیت‌های تبدیل زیر، یعنی اصلاح سطحی که برای چسباندن موادی مانند جوهر (فرایند چاپ)، چسب (فرایند لمینیت) یا فلز (فرایند فلزسازی) مناسب شود.

7. سیم پیچی قرقره

این فیلم به دور یک قرقره پیچیده شده و بر اساس ابعاد درخواستی شکاف می‌ یابد.

کاربرد ماشین تولید فیلم بی او پی پی (BOPP Film Machine)

فیلم BOPP در طیف گسترده ای از کاربردها شامل بسته بندی، برچسب زدن و لمینیت استفاده می شود. در نتیجه این ماشین ها کاربرد زیادی دارند.

امکان خرید انواع ماشین تولید فیلم در سایت سورین با قیمت اقتصادی و برندهای معتبر جهانی وجود دارد.

 

 

منبع

http://www.vibac.it/en/manufacturing/film/extrusion/

 

0/5 (0 نظر)
برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *