طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت

طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت +قیمت

امروزه شاهد استفاده گسترده ای از ظروف پلاستیکی برای بسته بندی و نگهداری نوشیدنی و مواد غذایی هستین که باعث می شود هنگام خرید یا استفاده از محصولات کمتر نگران خراب شدن آنها باشیم. با توجه به این کاربرد گسترده طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت به یکی از حوزه های پرطرفدار در صنعت بسته بندی تبدیل شده است.

یکی از موادی که در صنعت برای ساخت بطری های پلاستیکی استفاده می شود PET نام دارد. برای شکل دادن به این مواد از طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت PET  و پریفرم استفاده می شود.

در این مقاله به بررسی طراحی قالب pet و قیمت انها می پردازیم.

معرفی قالب PET

کلمه PET در واقع مخفف پلی اتیلن ترفتالات است. این ماده پلاستیکی برای قالب گیری تزریقی یا بادکن پت مورد استفاده قرار می گیرد. قالبی که مواد پت در آن ریخته می شود تا به شکل محصول مورد نظر درآید، قالب پت نامیده می شود.

محصولات ساخته شده با استفاده از PET در برابر فشار، ضربه و تغییر شکل مقاوم هستند. همچنین ظاهری شفاف و درخشان دارند و هیچ بوی بدی نمی دهند. برای افزایش کیفیت این محصولات معمولا از سیستم خنک کننده پس از تزریق مواد در قالب PET استفاده می شود.

همچنین خود قالب به شکل آینه ای صیقل می دهند تا طول عمر آن افزایش یابد. جنس این قالب ها اغلب فولادی یا آلومینیومی است. طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت PET عمدتا در صنعت بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می شود.

 

طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت

عواملی مانند کیفیت محصول نهایی، عمر قالب، مدت زمان چرخه تولید محصول و پایداری قالب تزریق در طراحی قالب pet بسیار مهم هستند. در ادامه نحوه طراحی و ساخت یک قالب با کیفیت و ایده آل را با در نظر گرفتن نکات لازم توضیح داده ایم.

همچنین بخوانید :  انواع قالب مورد استفاده در ماشین تزریق پلاستیک

1 . تهیه مواد اولیه برای طراحی قالب بطری پت

انتخاب ماده اولیه با کیفیت در ساخت قالب PET بسیار مهم است. این ماده که معمولاً از فولاد یا آلیاژ ساخته می شود باید از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشد تا در هنگام تولید و قالب گیری قالب دچار فرسایش نشود.

همچنین این مواد باید در برابر خوردگی مقاوم بوده و به خوبی جلا داده شوند. زیرا شفافیت محصول نهایی تا حد زیادی به این عوامل بستگی دارد. ضمناً در کف قالب باید از موادی استفاده شود که طول عمر بالایی داشته باشند. برای این کار معمولا ته قالب از نوع استاندارد LKM انتخاب می شود.

2 .  طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت

ساختار قالب باید تا حد امکان ساده طراحی شود تا مواد PET به خوبی در آن جریان طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت باید به نصب سیستم خنک کننده توجه شود.

بهتر است این سیستم تا حد امکان با قطر زیاد طراحی شود تا آب سرد بیشتری در آن جاری شود تا طول عمر قالب افزایش یابد. همچنین سیستم باید تا حد امکان به سطح قالب نزدیک باشد.

3 . کنترل پارامترها

کنترل پارامترها تضمین می کند که تعادل و پایداری مواد تزریق شده در قالب حفظ می شود. افت دما و فشار نیز توسط این سیستم کنترل می شود. هاسکی یکی از معروف ترین برندهای تولید کننده ای است که در طراحی قالب Pet فعالیت دارد.

4 . طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت در کارخانه

پس از اتمام کار طراحی و تایید طراحی دیجیتال یا فیزیکی سه بعدی طرح، نوبت به اجرای طرح می رسد. قالب های پت در کارخانه های قالب سازی پلاستیک ساخته می شوند. مهندسان با استفاده از ابزارهای مخصوص و با در نظر گرفتن شرایط تعیین شده توسط طراح این قالب ها را می سازند.

همچنین بخوانید :  کاربرد قالب بطری پت

 

کاربرد قالب پت

از آنجایی که قالب های PET انعطاف پذیر هستند و محصولات مقاومی برای ما تولید می کنند، به طور گسترده ای در صنایع غذایی و نوشیدنی استفاده می شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

تولید بطری برای نگهداری آب، آب میوه، لبنیات و نوشابه و …

حمل و نقل نوشیدنی و آب معدنی؛

نگهداری انواع غلات

بسته بندی و نگهداری مواد خوراکی سیال مانند عسل، مربا و … به جای استفاده از ظروف شیشه ای.

انواع قالب بطری پت

قالب های پت را می توان از نظر وزن، باز شدن، نحوه استفاده، نحوه ساخت و گزینه های مختلف دیگر دسته بندی کرد. اما مهمترین طبقه بندی بر اساس دمای پلاستیک استفاده شده در آنها و نحوه شکل گیری محصول است. در این طبقه بندی، طراحی قالب بطری pet را به دو دسته تقسیم می کنند: قالب گیری پاس گرم و قالب گیری پاس سرد.

البته از این دو نوع قالب PET در قالب گیری تزریقی استفاده می شود. نوع دیگری از قالب PET که به طور گسترده در صنعت استفاده می شود، قالب پنوماتیک است که در دستگاه های بادکن یا ریخته گری پنوماتیک کاربرد دارد که مواد پلاستیکی در قالب تزریق نمی شوند بلکه هوا در آنها دمیده می شود تا شکل قالب را به خود بگیرند.

 

طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت در هلدینگ سورین

اگر نیاز به طراحی و ساخت انواع قالب بطری پت دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

http://azimzadeh-blower.com/en/what-is-a-pet-bottle-mold/

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *