مراحل تولید ماشین آلات صنعتی

مراحل طراحی ماشین آلات صنعتی

طراحی ماشین آلات صنعتی یکی از موارد و کارهایی است که در عین داشتن پیچیدگی های فراوان می تواند بسیار هم سخت و طاقت فرسا باشد. عدم توجه به ریزه کاری ها و جزئیات در این پروسه سبب می شود تا زحمت شبانه روزی و چندین ماهه بسیاری از طراحان و مهندسان از بین برود. نمی توان در یک مقاله کوتاه و مختصر در خصوص طراحی و مهندسی ماشین آلات صنعتی به طور کامل توضیح داد، اما می توانیم بگوییم که به طور کلی این پروسه و فرایند شامل چه مراحلی می شود.

فرایند و مراحل طراحی ماشین آلات صنعتی

همان طور که گفتیم طراحی ماشین آلات صنعتی یکی از کارهای سخت و بسیار پیچیده ای است که ریزه کاری های فراوانی دارد. از انجایی که علوم مهندسی مختلف در طراحی دستگاه ها را باید در کنار هم دیگر داشته باشید، باید بگوییم که طراحی کار پیچیده تری می شود. به طور کلی فرایند طراحی دستگاه شامل مراحل و موارد زیر می شود. این مراحل طراحی را می توانیم به ترتیب مورد توجه قرار دهیم و سپس به طور کلی این موضوع را درک کنیم که کدام یک از موارد زیر می تواند اهمیت بیشتری داشته باشد.

·       بررسی نیاز یا هدف

در مرحله اول باید به بررسی نیاز یا هدف بپردازید. این مرحله خود شامل سه زیر مرحله می شود. سه زیر مرحله بررسی نیازهای دستگاه، بررسی شرایط کاری و همچنین بررسی محدودیت ها باید در مرحله و گام اول انجام شوند. بررسی نیازهای دستگاه مربوط به زمانی می شود که شما ابتدا باید بدانید دستگاهی که طراحی می کنید به چه آپشن ها و قابلیت هایی نیاز دارد. زمانی که این موضوع را متوجه شوید، می توانید آپشن های لازم برای دستگاه را نیز به خوبی پیش بینی کرده و سپس شروع به طراحی آن ها کنید.

همچنین بخوانید :  آشنایی با خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

بررسی شرایط کاری مربوط به زمانی است که باید شرایطی که دستگاه قرار است در آن کار کند را مورد سنجش قرار دهید. گام سوم نیز مربوط به بررسی محدودیت ها می شود. به طور مثال این دستگاه باید در دمای زیاد، هوای دارای رطوبت و شرجی، زیر آب و… کار کند. تمامی این موارد جزو محدودیت های دستگاه به حساب می آیند.

·       طراحی مفهومی ماشین آلات صنعتی

گام دوم مربوط به طراحی مفهومی می شود که گام مهمی در طراحی ماشین آلات صنعتی است. در این بخش نیز باید سه اقدام مهم که شامل طراحی اولیه سیستم برق، طراحی اولیه سیستم کنترل و همچنین طراحی مکانیزم کلی دستگاه می شود را انجام دهید. مسلما با دانستن همین سر فصل ها متوجه می شوید که برای طراحی در مرحله دوم به سه دانش مختلف برق، کنترل و همچنین طراحی نیازمند هستید. زمانی که نتوانید شالوده و بیس اصلی کار را طراحی کنید، مسلما نمی توانید دیگر مراحل را نیز به درستی و به طور کامل پیش ببرید.

·       انتخاب

مرحله اصلی سوم با نام مرحله انتخاب شناخته می شود. مرحله انتخاب مربوط به دو مورد انتخاب مواد و انتخاب قطعات استاندارد می باشد. انتخاب مواد در واقع انتخاب کردن متریال های اولیه ای است که برای تولید و ساخت دستگاه مورد نیاز است. انتخاب قطعات نیز به همین منوال است. مسلما قطعات اولیه هر دستگاهی را شرکت ها و کارخانه های مختلفی می توانند تولید کنند و قطعا کیفیت های گوناگونی نیز دارند. به همین دلیل است که مرحله انتخاب می تواند در هزینه های شما تاثیر چشمگیری داشته باشد.

همچنین بخوانید :  دستگاه بادکن بطری پت PET چیست و چه کاربردی دارد؟

·       طراحی اجزا ماشین آلات صنعتی

در مرحله چهارم باید به طراحی اجزا بپردازید. این مرحله بسیار مهم است، زیرا برخی از قطعات وجود دارند که نمی توانید آن ها را از شرکت خاصی خریداری کنید و به طور حتم باید خودتان آن را طراحی نمایید.

·       تحلیل

مرحله بعدی مربوط به تحلیل می شود. زمانی که بتوانید تا اینجا مراحل را درست انجام دهید، وارد مرحله تحلیل می شوید. در این بخش باید بدانید که تحلیل شرایط کلی دستگاه، بررسی ره آورد های FOS و تحلیل سیستم های مانیتورینگ و کنترل باید به طور دقیق اجرا شوند.

·       بهینه سازی و نقشه های نهایی

در گام های پایانی نیز که شامل بهینه سازی و نقشه های پایانی می شود باید ابتدا بتوانید ساختار کلی که طراحی کرده اید را بهینه سازی کنید. بهینه سازی در واقع مربوط به آن می شود که هزینه های اضافی را حذف کنید، تا جایی که امکان دارد کیفیت قطعات را بالا ببرید و سپس نقشه های نهایی کار را تهیه نمایید که کار وارد مرحله اجرا و پیاده سازی شود.

جمع بندی

مواردی که تا اینجا مطرح شد را می توانید جزو مراحل طراحی ماشین آلات صنعتی بدانید. این مراحل را صرفا جهت آشنایی شما با این موضوع بیان کردیم. برای مرحله تامین قطعات یدکی از جمله قطعات یدکی قالبهای پریفرم هاسکی باید حتما به فروشگاه معتبر و مطمئنی همچون سورین مراجعه کنید که علاوه بر قطعات مرود نیاز شما در زمینه های مختلف، به صورت ویژه بر روی قطعات یدکی قالب های پریفرم نیز تمرکز دارد. محصولات عرضه شده توسط سورین هم کیفیت بالا و هم قیمت مناسبی دارند.

همچنین بخوانید :  ماده اولیه فرایند تولید پریفرم در ماشین تزریق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *