بطری ادویه پاش

کاربرد قالب پت در ساخت بطری ادویه پاش

صنعت بسته بندی همواره در حال پیشرفت است و راه حل هایی برای کارآمدتر کردن فرآیندهای صنعتی  ارائه می شود که به طور مداوم در حال اصلاح هستند تا تولید ظروف بسته بندی ازجمله بطری ادویه پاش، بطری آب معدنی، بطری نگهدارنده مایعات و غیره سریع تر، سازگار با محیط زیست و با کیفیت بالاتری انجام شود.

فرایند تولید ظروف PET که بیشترین کاربرد را در تولید انواع بطری پلاستیکی ازجمله بطری ادویه پاش دارند که از طریق ماشین های تولید پریفرم انجام می گیرد و امکان تولید بطری های نوشیدنی،‌ ادویه پاش یا سایر ظروف نگهدارنده مواد خوراکی مانند روغن را از طریق دستگاه بادکن پت فراهم می آورند.

 

پریفرم PETچیست و چه کاربردی در تولید بطری ادویه پاش دارد؟

پریفرم یک محصول ساخته شده از پلی اتیلن ترفتالات است که معمولاً با استفاده از قالبی که در ماشین تزریق پلاستیک قرار گرفته، تولید می‌شود.

پس از تولید پریفرم، آن را وارد دستگاه باد کن بطری پت می کنند تا بطری ادویه پاش یا هر نوع بطری دیگری از طریق فرایند دمیدن در پریفرم، تولید شود.

محصولی که از دستگاه تزریق پلاستیک بیرون می‌آید، شبیه لوله آزمایش با گردن باریک و بسته است که در نهایت، به یک ظرف سفارشی مانند بطری ادویه پاش تبدیل می‌شود.

پریفرم ها توسط کارخانجات تولید ظروف بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. البته در کارخانه های تولید مواد خوراکی و نوشیدنی مانند ادویه، آب معدنی و سایر نوشیدنی ها نیز ممکن است تمام مراحل تولید از تولید خود محصولات خوراکی و نوشیدنی  گرفته تا بطری سازی و پر کردن بطری با مواد خوراکی و نوشیدنی انجام شود.

همچنین بخوانید :  مشخصات و قیمت دستگاه بادکن پت نیمه اتوماتیک

 

کاربرد قالب های پریفرم برای تولید بطری ادویه پاش

ویژگی های فنی ماشین ها و قالب های مورد استفاده برای ساخت پریفرم ها بسیار مهم است، زیرا جنبه های اساسی زیر به آن بستگی دارد:

سرعت تولید،

کیفیت محصول،

مصرف برق،

هزینه های فرآیند،

کیفیت نگهداری از مواد خوراکی و نوشیدنی

همچنین، با توجه به سطح سفارشی‌سازی مورد نیاز شرکت‌های فعال در صنعت خوراکی و نوشیدنی، سفارشی‌سازی پریفرم‌ها برای تولید ظروف بسته‌بندی‌ خاص از جمله بطری های ادویه پاش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

 طراحی پریفرم پت برای تولید بطری ادویه پاش

طراحی پریفرم یک مرحله اساسی است، زیرا روی عوامل زیر که ویژگی بطری نهایی تولید شده را تعیین می کند تاثیر می گذارد:

کیفیت کلی پریفرم تولید شده

ضخامت بدنه و پایین پریفرم

سبک وزن بودن

عرض دهانه مناسب

اندازه و ظاهر دهانه پریفرم

کاهش ضخامت بطری تا حد ممکن برای صرفه جویی در میزان مواد اولیه ضروری است و بدیهی است که در سبک تر بودن محصول نهایی نیز تأثیر دارد، اما همیشه باید استحکام و نوع ظرفی که باید تولید شود را در نظر گرفت. برای طراحی قالب پریفرمی که محصول آن در تولید بطری ادویه پاش، مورد استفاده قرار می گیرد، باید نیازهای مشتری را به دقت مطالعه کرد.

جنبه دیگری که نباید دست کم گرفت طراحی دهانه بطری است این قسمت پریفرم می تواند سبک تر و کاملا سفارشی تولید شود و کیفیت و ویژگی های بطری ادویه پاش را بیشتر بهینه کند.

در نهایت، مهندسینی که مسئول طراحی پریفرم هستند باید بتوانند حتی مشتریانی را که نیاز به تولید ظروف مخصوص مانند بطری ادویه پاش را دارند، به عنوان مثال اندازه بزرگ دهانه، قابل رویت بودن محتویات، تولید ظروفی با اشکال نامتقارن، و غیره را راضی کنند

همچنین بخوانید :  ماشین تولید درب بطری پرسی (DEMARK Cap Compression Machine)

برای به دست آوردن ظروف با چنین مشخصات فنی خاصی، نقش طراح پریفرم از اهمیت اساسی برخوردار است.

 

چرا از پت برای تولید بطری ادویه پاش استفاده می شود؟

پت دارای ویژگی های منحصر به فردی است که استفاده از آن را به عنوان ماده اولیه تولید پریفرم و در نهایت بطری ادویه پاش، بسیار مناسب می کند. از جمله:

سبک بودن

سبک بودن وزن ظروف تولید شده از پت یکی از بزرگترین مزایای آن است. کیفیت بطری های PET سبک وزن تولید شده به لطف فناوری پیشرفته ماشین تزریق پلاستیک، بسیار بالا است و از استحکام خوبی برای تولید بطری ادویه پاش برخوردار است.

 

سازگار بودن با محیط زیست

شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی در حال حاضر به دنبال شیوه‌های سازگار با محیط زیست هستند و در نتیجه، به دنبال یاخت بطری‌سازیی با اثرات زیست‌محیطی کمتر می باشند. سبک بودن PET مطمئناً یک گام رو به جلو و قابل توجه در این زمینه است و همچنین مزایایی را برای شرکت ها از نظر هزینه کمتر حمل و نقل و افزایش درآمد به ارمغان می آورد.

 

سودآور بودن فرایند تولید بطری ادویه پاش از پت

بسته‌بندی سبک‌تر و کوچک‌تر به معنای استفاده کمتر از ماده اولیه  PET است و بدیهی است که باعث صرفه‌جویی در هزینه ها می‌شود، و همچنین به دلیل کاهش تعداد وسایل نقلیه مورد نیاز برای حمل و حجم کمتر محصولات نهایی، باعث صرفه‌جویی در انتشار مواد مضر به طبیعت می‌شود.

استفاده کمتر از مواد خام و حمل و نقل ساده تر، عواملی هستند که منجر به کاهش هزینه های کارخانه های تولید کننده بطری ادویه پاش و سایر محصولات تولید شده با پت می شوند و سوداوری شرکت را افزایش می دهند.

همچنین بخوانید :  تفاوت بطری HDPE با PET چیست؟

در ابتدای مرحله طراحی پریفرم، لازم است ویژگی هایی که بطری PET را برای شرکتی که از آن استفاده می‌کند، مناسب می‌سازد در نظر گرفته شود.

یک بطری نازک تر و سبک تر باید:

از محتویات داخل خود محافظت کند

موجب صرفه جویی در منابع حین تولید شود

ذخیره سازی و حمل و نقل را بهینه کند

برای مصرف کنندگان (از لحاظ ظاهر، ثبات، ایمنی) مناسب باشد

 

 

https://blog.sipa.it/pet-preforms-and-mould-refurbishment

 

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *