کاربرد قالب بطری پت

قالب بطری پت چه کاربردی دارد؟

کاربرد قالب بطری پت در چه زمینه ای است؟ آیا قالب های بطری های پت را می توانیم برای دستگاه های مختلفی استفاده کنیم؟ برای آن که کاربردهای مربوط به این قالب ها را هرچه بهتر و بیشتر بشناسیم، لازم است تا حتما بدانیم که این قالب ها چگونه تولید می شوند و پس از تولید، چه استفاده هایی از آن ها می شود.

انواع قالب بطری پت

انواع قالب بطری پت می تواند امروزه در صنعت و به خصوص در حوزه تزریق پلاستیک مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از قالب ها در حقیقت به ماشین های تزریق پلاستیک وصل شده و سپس در مرحله ای که پریفرم یا همان ماده اولیه پلاستیک داغ می شود، از طریق مجاری، پریفرم مایع شده را به داخل قالب ها می ریزند. این کار سبب می شود تا پریفرم به شکل همان قالب دربیاید و سپس محصول پلاستیکی که ما نیاز داریم را بتوانیم داشته باشیم.

قالب های بطری های پت هم می توانند ابعاد مختلف و هم می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. به طور مثال به دور و اطراف خودتان نگاه کنید، بطری های آب معدنی و یا بطری های انواع نوشیدنی هایی که وجود دارند، ابعاد و اندازه های مختلفی نیز دارند. هر کدام از قالب ها می توانند اشکال گوناگونی نیز داشته باشند که در نهایت سبب تولید قالب های متفاوتی می شوند.

افرادی که در این زمینه فعالیت های بیشتری داشته اند، می دانند که قالب های بطری های پت می توانند دارای انواع مختلف قالب راهگاه گرم و قالب راهگاه سرد باشند. هر کدام از آن ها نیز ویژگی ها و خصوصیت های خاص خودشان را دارند که در ادامه توضیحات بیشتری را در مورد آن ها ذکر خواهیم کرد.

همچنین بخوانید :  بررسی مشخصات فنی و قیمت دستگاه بادکن PET تولید بطری پلاستیکی

کاربرد قالب بطری پت راهگاه گرم

اولین نوع قالب های بطری های پت مربوط به قالب راهگاه گرم می شود. در این مدل از قالب ها، معمولا مواد پلاستیکی که از نوع پت نیز می باشند، از طریق قسمت نازل دستگاه تزریق پلاستیک به سمت قالب یا همان قسمت شکل گیری محصول هدایت می شوند. در قالب هایی که با نوع راهگاه گرم شناخته می شوند، مواد پت باید دارای حداقل مقدار افت دمایی باشند. البته حداقل مقدار افت فشار نیز اهمیت ویژه ای در این زمینه دارد.

کاربرد قالب بطری پت راهگاه سرد

مدل بعدی با نام قالب راهگاه سرد شناخته می شود که در شناخت کاربرد قالب بطری پت اهمیت ویژه ای دارد. در قالب های پت که دارای راهگاه سرد هستند، مسیری که قرار است تا مواد پت در آن حرکت کنند و به سمت جایگاه شکل گیری مواد بروند، تراشیده می شود. با تراشیدن این مسیر، مواد پت یا همان پریفرم مایع، داخل مسیر به جریان می افتند و همزمان با حرکت در این مسیر، افت دمایی نیز خواهند داشت.

علاوه بر آن که نوع مسیر سبب می شود تا مواد پت با افت دمایی مواجه شوند، از آب سرد نیز برای خنک تر کردن این مواد استفاده می کنند. یکی از مزیت هایی که در پی استفاده از قالب هایی با راهگاه سرد وجود دارد، مربوط به جدا کردن قالب و پت از یکدیگر است که در این مدل بسیار ساده می باشد و در نهایت نیز کمترین مقدار ضایعات و دورریز را از خودش برجای می گذارد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با مکانیسم دستگاه پرکن پرسرعت

یک نکته بسیار مهم در خصوص قالب هایی با راهگاه سرد و گرم وجود دارد و این است که هر دو نوع این قالب ها از روش تزریقی استفاده می کنند. در واقع مواد پت داخل آن ها از طریق استفاده از فرایند فشار، تزریق می شوند.

قالب های بادی

مدل سومی که از انواع قالب بطری پت وجود دارد و به شکلی گسترده نیز استفاده می شود، قالب های بادی است. قالب های بادی به شکلی طراحی شده اند که نمی توانید مواد پت را به داخل آن ها تزریق کنید، بلکه باید با استفاده از فشار و دمش مواد را به داخل قالب بطری پت بفرستید. میزان متوسط فشاری که در این قالب ها استفاده می شود نیز چیزی معادل 30 بار است.

جمع بندی

مواردی که در خصوص کاربرد قالب بطری پت و همچنین انواع این قالب ها بیان شد، همگی مواردی هستند که می توانید به سادگی آن ها را مطالعه کرده و درک بهتر و بیشتری را از این قالب ها و همچنین از انواع ماشین های تزریق پلاستیک داشته باشید. زمانی که نیاز به خرید انواع این قالب ها و یا انواع ماشین آلات پت و تزریق پلاستیک داشته باشید، این اطلاعات به شما کمک می کند؛ اما در نهایت باید یک فروشگاه معتبر و مطمئن را برای خرید انتخاب کنید. فروشگاه سورین یکی از بهترین فروشگاه هایی است که در این زمینه وجود دارد و از این بابت می توانید با خیال راحت خرید دستگاه های تزریق و انواع لوازم جانبی و اتصالی آن را از این فروشگاه انجام دهید.

همچنین بخوانید :  ماشین بادکن روتاری هات فیل دمارک DEMARK Hot fill Rotary Blowing Machine چه کاربردی دارد؟

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *