ماشین تزریق پریفرم

چه نواقصی در پریفرم های تولید شده با ماشین تزریق مشاهده می شود؟  

بطری PET به بطری ساخته شده از مواد پلاستیکی به نام پلی اتیلن ترفتالات (پت) گفته می شود. این ماده پلیمری ترکیبی از ترفتالیک اسید و اتیلن گلیکول است که در قالب بطری پت با استفاده از ماشین تزریق پریفرم تبدیل به ظروف پلاستیکی توخالی برای بسته بندی مایعات مختلف از جمله آب معدنی می شود. در این مقاله به بررسی نواقص ماشین تزریق پریفرم می پردازیم.

 

ویژگی های پت

پلاستیک PET دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله وزن سبک، شفافیت بالا، مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر شکستگی است. بطری های PET کاربرد بسیار گسترده ای دارند و به طور گسترده در صنایع بسته بندی مواد شیمیایی و سایر صنایع استفاده می شوند.

برای جلوگیری از نواقص ماشین تزریق پریفرم، فرایند تولید بطری پت از طراحی قالب گرفته تا ماشین آلات و تجهیزات، باید بسیار دقیق انجام شود.

هرچند فرایند ماشین تزریق پریفرم آسان است، اما ممکن است نواقصی نیز در پریفرم تولید شده توسط این دستگاه مشاهده شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

 

نواقص ماشین تزریق پریفرم

بطری‌های PET در ماشین تزریق پلاستیک تولید می‌شوند تا توسط دستگاه بادکن پت به بطری‌های پلاستیکی تبدیل شوند. در صورتیکه از نواقص ماشین تزریق پریفرم جلوگیری شود، می توان از پریفرم تولیدی برای ساخت انواع بطری از جمله بطری‌هایی که برای بسته‌بندی لوازم آرایشی، داروها، مراقبت‌های بهداشتی، نوشیدنی‌ها، آب معدنی، معرف‌ها و غیره استفاده کرد.

با توجه به این کاربرد گسترده، کیفیت بطری های PET به کیفیت پریفرم های عرضه شده بستگی دارد. در نتیجه، پریفرم های تولید شده باید عاری از نواقص باشند. در ادامه مشکلات رایج و راه حل های مربوط به تولید بطری های PET را با هم مرور می کنیم.

همچنین بخوانید :  بهترین تامین کننده قالب بطری پت +بهترین قیمت

 

نواقص ماشین تزریق پریفرم : تولید پریفرم PET مات

اگر ماده خام، خشک باشد و به اندازه کافی پلاستیکی نشده باشد یا ماده اولیه مخلوط با پلاستیک های دیگر دارای خلوص بالایی نباشد و دمای مواد خیلی پایین باشد امکان مات شدن پریفرم PET وجود دارد.

راه حل

بررسی کنید که آیا دمای مواد موجود در خشک کن، خیلی کم است یا حجم تزریق با میزان ماده مورد نیاز مطابقت ندارد. ماده اولیه باید در دمای 165 درجه تا رطوبت کمتر از 0.02٪ خشک شود و خشک شدن باید بیش از چهار ساعت در طول فرایند تولید ادامه داشته باشد. علاوه بر این، می توانید سرعت پیچ تزریق را نیز افزایش دهید.

 

نواقص ماشین تزریق پریفرم : تولید پریفرم PET دارای ترک

تولید پریفرم PET دارای ترک اساساً ناشی از نشتی گیت و بیش از حد داغ بودن آن است. علاوه بر این، هماهنگ نبودن گیت هات رانر با گیت نیز می تواند باعث این وضعیت شود.

راه حل

هنگامی که منطقه گیت خیلی گرم است، عایق حرارتی آن باید تقویت شود. علاوه بر این، اصلاح قالب و گیت می تواند این مشکل را حل کند.

 

خم شدن پریفرم پس از قالب گیری از نواقص ماشین تزریق پلاستیک

خروج از مرکز حفره گیت و سرد شدن ناهموار باعث خم شدن پریفرم پس از قالب گیری می شود.

راه حل

اگر حفره گیت، غیر عادی است، می توانید قالب را اصلاح کنید. علاوه بر این، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

فشار قالب را کاهش دهید،

سرعت تزریق را افزایش دهید،

همچنین بخوانید :  نحوه طراحی و ساخت قالب بطری پت Pet

خنک کننده را بیشتر کنید،

کانال آب را تمیز کنید و فشار آب خنک کننده را افزایش دهید.

 

شکل گیری ناقص پریفرم در جهت عمودی

هنگامی که چنین شرایطی رخ می دهد، ممکن است به این دلیل باشد که تنظیم دمای برخی از پریفرم ها، بسیار بالا است، برخی از پریفرم های بدفرم در حفره قالب سرد، شکل گرفته اند.

از دیگر دلایل شکل گیری ناقص پریفرم در جهت عمودی می توان به فشار هوای ناکافی، قالب غیراستاندارد و دمای قالب پریفرم بسیار بالا اشاره کرد.

اگر جداره پریفرم ها خیلی نازک باشد، نسبت کشش طولی بطری نیز کافی نخواهد بود.

راه حل

برای برطرف کردن این مشکل، می توانید:

دمای پریفرم PET را تنظیم کنید،

به پریفرم گرم شده دست نزنید و بررسی کنید که آیا حفره قالب زمانیکه آن را لمس می کنید، سرد است یا خیر،

فشار هوا را افزایش دهید،

آب خنک کننده را به قالب دمنده اضافه کنید،

قالب را اصلاح کنید،

افزایش نسبت کشش طولی نیز می تواند این مشکل نواقص ماشین تزریق پریفرم را حل کند.

 

ضخامت کم بطری از نواقص ماشین تزریق پریفرم

وقتی ضخامت دیواره یکسان نباشد، دمای گرمایش پریفرم خیلی زیاد است و شکل بطری خوب نیست.

راه حل

برای حل چنین مشکلاتی باید ضخامت دیواره بطری را بهبود بخشید تا یکنواخت باشد، سعی کنید قالب گیری در دمای پایین و فشار بالا با بهبود طراحی بطری انجام شود.

 

برای خرید ماشین تزریق پریفرم و قالب های استاندارد که از بروز نواقص در پریفرم های تولیدی جلوگیری کند، می توانید با کارشناسان سورین در ارتباط باشید.

همچنین بخوانید :  راهنمای خرید دستگاه پریفرم همراه با قیمت

 

https://www.prestogroup.com/blog/detecting-different-types-of-defects-in-pet-preforms/

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *